Rynek oprogramowania w Polsce 2017 (INFOGRAFIKA)

– W szczegółowym rozbiciu wartościowo największym segmentem rynku oprogramowania w Polsce jest kategoria gier i programów edukacyjnych (26%). W bardziej ogólnej strukturze rynku za największy segment uchodzą natomiast aplikacje biznesowe – ERP, CRM, BI bazy danych (34%).
– Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi polskiego rynku oprogramowania są: pozytywna koniunktura gospodarcza, postępująca informatyzacja i transformacja cyfrowa przedsiębiorstw, ewolucja technologiczno-funkcjonalna aplikacji biznesowych (m.in. w kierunku chmury, big data, internetu rzeczy, rozwiązań mobilnych), rosnąca w Polsce branża gamingowa oraz stabilna liczba graczy wideo, zmiany w przepisach prawa gospodarczego (m.in. wpływ na rynek ERP regulacji w zakresie JPK) oraz wymiana pokoleniowa w firmach.
– Wyższe wzrosty na rynku oprogramowania w Polsce w 2016 r. hamowały natomiast: poziom nasycenia oprogramowaniem w segmencie firm dużych, ograniczone wykorzystanie i popyt na bardziej zaawansowane aplikacje w sektorze MŚP, zastój na rynku przetargów publicznych oraz opóźnianie się inwestycji z udziałem środków wspólnotowych, a także praktyka nielegalnej dystrybucji i korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania.
– Pomimo coraz większego znaczenia modelu usługowego (SaaS), w dalszym ciągu charakteryzuje się on relatywnie niskim udziałem w wartości rynku oprogramowania, plasującym się na poziomie ok. 3%.
Polskie przedsiębiorstwa charakteryzuje relatywnie niski poziom wykorzystania profesjonalnych systemów i aplikacji biznesowych (ERP, CRM, BI). Firmy w największym stopniu korzystają z systemów ERP, które w ujęciu wartościowym odpowiadają za 3przeszło jedną trzecią rynku oprogramowania dedykowanego biznesowi. Kolejno największą penetracją w firmach charakteryzują się rozwiązania CRM o raz BI.