Rynek mobilnego internetu i usług dodanych (VAS) w Polsce 2018 (INFOGRAFIKA)

Jednym z wniosków płynących z najnowszego raportu PMR „Rynek mobilnego internetu i usług dodanych w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023” jest to, że rozwiązanie direct billing stwarza realną szansę na dalszą, mocną pozycję operatorów komórkowych w rynku mikrotransakcji w warunkach tracących z czasem na znaczeniu wiadomości SMS. Rosnące wykorzystanie usługi direct billing pozytywnie rzutuje na całą wartość rynku mobilnych usług dodanych w Polsce.

Wartość polskiego rynku mobilnego internetu i mobilnych usług dodanych (VAS) w 2017 r. wzrosła o ponad 7%, do poziomu 6,9 mld zł. Transmisja danych odpowiada już za jedna piąta przychodów operatorów komórkowych.

Twarde dane

W 2017 r. wartość polskiego rynku mobilnego internetu i mobilnych usług dodanych (VAS) wzrosła o ponad 7%, do poziomu 6,9 mld zł.

Facts & figures/Market data

  • Jedna czwarta wartości rynku telefonii komórkowej to przychody telekomów z mobilnej transmisji danych oraz mobilnych usług dodanych.
  • Na rosnącą wartość rynku mobilnego internetu w Polsce rzutują przede wszystkim pozytywne zmiany ilościowe (28 mln dostępów mobilnego internetu w 2017 r.) oraz silne trendy konsumenckie, w tym dynamicznie rosnąca konsumpcja danych na użytkownika.
  • Penetracja usługami mobilnego internetu w Polsce (w przeliczeniu na 100 mieszkańców) w 2017 r. znalazła się na poziomie 73%.
  • Jednym z głównych, pozytywnych trendów na rynku mobilnego internetu jest wzrost wielkości pakietów danych dla smartfonów w głosowych planach taryfowych.
  • Klienci indywidualni i biznesowi czterech infrastrukturalnych operatorów sieci komórkowych w Polsce w 2017 r. przetransferowali mobilnie w sumie 2,2 mld GB danych (wzrost o 66% w skali roku).
  • W 2017 r. doszło do spadku przychodów operatorów komórkowych notowanych w segmencie opartym o płatności SMS premium. Rynek traci również w ujęciu wolumenowym.
  • W ostatnim czasie na rynku VAS kosztem płatności przez SMS premium na szczególnym znaczeniu zyskuje usługa direct billling.

PMR survey insights

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *