Rynek centrów danych w Polsce 2018 (INFOGRAFIKA)

Nasze dane pokazują, że przydział mocy dla 40 czołowych komercyjnych CPD w Polsce w styczniu 2018 r. wyniósł w sumie ponad 120 MW. Przeciętnie było to 3,5 MW na obiekt.
Największym przydziałem mocy w kraju, osiągającym w sumie 26 MW, licząc wszystkie przyłącza, dysponują ATM i Orange. Jest to wynik rozbudowy modułowej ośrodków data center tych operatorów. W praktyce obiekty te są rodzajem kampusów, gdzie poszczególne elementy całego kompleksu i pomieszczenia serwerowe były oddawane w różnym czasie i są zdecydowanie autonomicznymi obiektami w ramach jednego ośrodka. Trzeba dodać, że maksymalna moc na jednym przyłączu w przypadku ATM wynosi 11 MW, a w przypadku Orange – 6,5 MW.
40 największych pod względem powierzchni netto pod szafy, komercyjnych CPD w Polsce mieści się w dziewięciu polskich miastach: w Warszawie (60%), Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Toruniu, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku.
Większość centrów przetwarzania danych w Polsce stanowią obiekty małe, o powierzchni netto poniżej 200 m². W styczniu 2018 r. w Polsce istniał tylko jeden komercyjny obiekt, którego metraż pod szafy przekraczał 4 tys. m² (ATMAN) i jeden o powierzchni w przedziale 2,5 tys.-4 tys. m² (T-Mobile).
Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy zewnętrznego CPD jest całkowity koszt posiadania usługi. Przedstawiciele siedmiu na dziesięć badanych przez PMR przedsiębiorstw wymieniali koszt posiadania usługi wśród trzech najważniejszych czynników.
Firmy przywiązują także dużą wagę do certyfikacji obiektu: dwie piąte respondentów badania na próbie 600 dużych i średnich firm, które PMR zrealizował w 2017 r., uznało to za czynnik ważny przy wyborze dostawcy usług CPD, a co dziesiąty za najważniejszy.