3,3 mln kart SIM M2M w Polsce. Orange liderem.

M2M-IoT

This post is also available in: English

W Polsce w sieciach operatorów komórkowych działa już 3,3 mln kart SIM typu Machine to Machine. Najwięcej z nich, bo 40% obsługuje Orange Polska. Komunikacja M2M znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w terminalach płatniczych, inteligentnych samochodach czy licznikach prądu i wody. Łączność M2M to początek cyfrowej transformacji biznesu. Kolejnym etapem jest automatyczna analiza danych w ramach rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT).

Perspektywiczny rynek M2M

Komunikacja M2M (ang. Machine to Machine) jest technologią pozwalającą na automatyczną wymianę w sieciach między autonomicznymi urządzeniami. Urządzenia M2M pozwalają na komunikację i wymianę danych za pośrednictwem sieci mobilnej bez udziału człowieka lub z jego niewielkim zaangażowaniem. Technologia ta jest wykorzystywana przede wszystkim w układach telemetrycznych oraz systemach służących do bezprzewodowego monitoringu i sterowania urządzeniami.

Rynek M2M w Polsce jest przede wszystkim rynkiem rozwijającym się i perspektywicznym. W ujęciu ilościowym charakteryzuje go wyraźny trend wzrostowy – roczna dynamika zmian jest dwucyfrowa. Na koniec 2018 r. baza kart SIM wykorzystywanych do komunikacji M2M w sieciach polskich operatorów urosła do poziomu 3,3 mln.

Komunikacja między urządzeniami do dopiero początek cyfrowej transformacji biznesu. Kolejnymi etapami są automatyczna analiza danych, ich przetwarzanie i raportowanie w przystępny sposób. Pozwalają na to bardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy (IoT).

M2M wsparciem elektronicznej rzeczywistości  

Obecnie największe zainteresowanie technologią M2M zgłaszają m.in. branże energetyczna, produkcji i dystrybucji gazu i wody, motoryzacyjna, przemysłowa, finansowa, handlowa, transportowa/logistyczna, budowlana (inteligentne budynki), motoryzacyjna czy sektor bezpieczeństwa. Konkretne przykłady zastosowania to m.in.:

  • terminale płatnicze
  • samochody pobierające z internetu dane o ruchu drogowym, informujące o uszkodzeniach samochodu po wypadku i wzywające pomoc
  • liczniki prądu
  • liczniki wody
  • miejskie rowery i hulajnogi elektryczne.

Orange jako lider

Liderem pod względem liczby kart SIM w segmencie M2M jest Orange, z udziałem rynkowym oscylującym wokół 40%. Na kolejnych miejscach znajdują się Polkomtel (Grupa CPS) i T-Mobile. Usługi M2M są relatywnie najsłabiej obecne w bazie P4.

W sieci Orange działa 1,5 mln kart SIM M2M. Najwięcej, bo jedna trzecia kart znajduje się samochodach automatycznie powiadamiających o wypadku lub kolizji. W drugiej kolejności operator najwięcej kart M2M obsługuje w licznikach prądu. Orange rozwija także najnowsze technologie służące do komunikacji między autonomicznymi urządzeniami – LTE-M i 5G.

Orange dostarcza także bardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy, w których dane są nie tylko przekazywane, lecz także analizowane, a wyciągane z nich wnioski pozwalają poprawiać efektywność firm i komfort życia w miastach. Takich projektów jest już kilkadziesiąt. To choćby systemy inteligentnych rowerów miejskich, które nie wymagają stacji dokujących, systemy oświetlenia ulicznego, rozwiązania pozwalające na optymalizację zużycia energii w przedsiębiorstwach, a także wspierające rolnictwo.

Wartość rynku

Niższą dynamikę wzrostu wykazują przychody, które segment M2M generuje dla operatorów telekomunikacyjnych. Wynika to wprost z systematycznego spadku średnich przychodów w przeliczeniu na kartę SIM. W ocenie PMR spadek cen na rynku M2M ulega jednak wysyceniu – w dwóch ostatnich latach średni przychód z karty SIM typu M2M stabilizuje się na poziomie 4 zł netto. PMR szacuje, że w 2018 r. wartość rynku komunikacji M2M odnotowała 7% wzrost, kształtując się na poziomie przeszło 140 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *