Polski rynek chmury w centrum zainteresowania

chmura-firmy

Grono zainteresowanych chmurą wciąż rośnie zarówno wśród małych, jak i większych firm w Polsce. Dodatkowo, coraz więcej zagranicznych firm docenia potencjał polskiego sektora IT, dzięki czemu powstają kolejne biura oraz data centers.

Rosnące zainteresowanie chmurą

Usługi chmurowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem dzięki swoim atutom, takim jak bezpieczeństwo oraz korzystanie z nieograniczonej mocy obliczeniowej. Grono zainteresowanych już nie ogranicza się głównie do małych firm, a poszerzyło się o tradycyjne branże – energetykę, duże sieci handlowe i przemysł wydobywczy. Środowiska wielochmurowe również wzbudzają coraz większe zaciekawienie, gdyż zapewniają one większą odporność na awarie, a także optymalizację kosztów.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele firm było niemalże zmuszonych do przejścia z trybu offline do środowiska internetowego, gdzie obecnie znajdują się wszyscy klienci. Sprzedaż zarówno produktów, jak i usług zaczęła wymagać szeregu zadań związanych z autoryzacją transakcji, czy też wysyłaniem powiadomień o statusie dostawy zamówienia. To napędza popyt na rozwiązania chmurowe.

Polski sektor IT przykuwa uwagę zagranicznych firm

Coraz więcej zagranicznych firm docenia potencjał polskiego sektora IT, w którym to usługi chmury obliczeniowej wykazują kilkakrotnie wyższą dynamikę wzrostu w porównaniu do tradycyjnych systemów informatycznych. Wśród zainteresowanych pojawili się najwięksi dostawcy chmury – Google i Microsoft, których pandemia nie powstrzymała w pracach nad ulokowaniem regionów chmurowych w Polsce. Budowa regionalnego data center Microsoftu przebiega według harmonogramu i będzie to pierwsze centrum regionalne Azure w Europie Środkowo-Wschodniej.

W wyniku Brexitu, polski rynek chmury budzi także zainteresowanie wśród firm z Wielkiej Brytanii, które w celu zachowania ciągłości działania zaczęły szukać odpowiedniego zaplecza technologicznego. Natomiast, amerykański Box już jest w trakcie poszukiwania specjalistów do swojego najnowszego biura w Warszawie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *