VOD bardziej komplementarny niż substytucyjny wobec usług płatnej telewizji w Polsce

This post is also available in:
English
Płatna telewizja ma w Polsce ugruntowaną pozycję. W najbliższych latach presja ze strony serwisów VOD/OTT będzie wzrastać, ale usługi tego typu będą stanowić bardziej uzupełnienie i rozszerzenie oferty dostępnej na rynku, a nie czysty substytut klasycznych usług telewizyjnych.
Rynek płatnej telewizji w Polsce wkroczył w okres stagnacji. W świetle szacunków PMR, opublikowanych na łamach raportu „Rynek płatnej telewizji w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”, w 2017 r. liczba abonentów płatnej telewizji oscylowała wokół 10,4 mln, czyli wzrosła o 1% w porównaniu do wcześniejszego roku. Na stabilną sytuację na rynku płatnej telewizji w znaczącym stopniu wpływa pakietyzacja usług, która zapobiega większym odpływom klientów od operatorów płatnych usług. Rynek ma też już za sobą migrację klientów do cyfrowej telewizji naziemnej. Ponadto, presja substytucyjna ze strony serwisów OTT i VOD jest w Polsce wciąż ograniczona.
Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego wśród 1 000 internautów w Polsce, w kwietniu 2018 r. 28% gospodarstw domowych z dostępem do internetu w Polsce korzystało z serwisów VOD, przy czym zdecydowana większość ankietowanych deklarowała, że tego typu platformy odwiedza kilka razy w tygodniu. Jednocześnie jedna czwarta użytkowników serwisów VOD ogląda materiały „na żądanie” codziennie. Najpopularniejsze serwisy to te, które dystrybuują przynajmniej część materiałów za darmo. Często należą one do głównych nadawców telewizyjnych, jak np. Player (Grupa TVN) czy Ipla (Grupa Cyfrowego Polsatu). Internauci chętnie sięgają również po platformy VOD dostępne w ramach posiadanego pakietu telekomunikacyjnego/płatnej telewizji (np. UPC na żądanie, Netia VOD, czy Play NOW). Co ciekawe, wysoko w rankingu uplasowały się także serwisy subskrypcyjne, co można tłumaczyć promocjami operatorów komórkowych, którzy oferują swoim abonentom darmowy dostęp do Netliksa oraz Showmaksa.
W kolejnych latach liczba użytkowników VOD w Polsce będzie dynamicznie rosła, przy czym większość osób korzystających z tego typu platform będzie nadal sięgała po materiały bezpłatne lub dostępne w modelu reklamowym. Biorąc pod uwagę mocne nasycenie usługami płatnej telewizji należy założyć, że VOD pozostanie usługą komplementarną do abonamentu wykupywanego u operatora. Pewną analogią do obecnej sytuacji na rynku VOD mogą być początki mobilnego internetu, kiedy też wieszczono upadek starszej, stacjonarnej technologii. Okazało się jednak, że dostęp mobilny jest najczęściej uzupełnieniem dostępu stacjonarnego, obie technologie zaś z powodzeniem koegzystują na rynku polskim. Z drugiej strony, dynamiczny rozwój internetu mobilnego przyhamował ekspansję dostępu stacjonarnego. Podobnie może być na rynku płatnej telewizji – co prawda pojawienie się serwisów OTT/VOD nie spowoduje znacznego odpływu abonentów, szczególnie w krótkim i średnim terminie, ale jednak zahamuje dalsze możliwości rozwoju tego rynku.