Grupa CPS liderem rynku data center w Polsce?

centrum-danych

This post is also available in: English

AODC zaprojektuje nowy ośrodek data center. Inwestycja realizowana dla Grupy Cyfrowego Polsatu (CPS) wzmocni pozycję operatora na rynku.

Największy projekt realizowany przez AODC

Spółka AODC, która specjalizuje się w projektowaniu i nadzorowaniu inwestycji w obiekty data centrowe i serwerownie, poinformowała w oficjalnym komunikacie, że projektuje nowe centrum danych pod Warszawą.

W oparciu o podpisaną umowę prace będą obejmować proces projektowania w zakresie budowlanym i wykonawczym nowego obiektu data center. Moc całkowita projektowanego centrum danych to 4 MW. System zasilania oparty będzie o jednostki UPS oraz jednostki DRUPS, natomiast system klimatyzacji, zgodnie z wymogiem inwestora, oparty zostanie o wydajny system free coolingowy, którego zadaniem będzie schłodzić ponad 500 szaf rack.

AODC podało, że wartość samych prac projektowych to ponad  1 mln zł brutto. Maciej Wiśniewski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych AODC, w komentarzu do opublikowanego komunikatu dodał, że „Szykuje się dużo obiektów podobnej skali, a nawet większych, w najbliższych 2 latach w Polsce”.

Netia i Grupa CPS inwestują w centra danych

W kontekście dalszego rozwoju zasobów data centrowych kluczowe znaczenie ma obecność Netii w strukturach Grupy CPS. Netia od jakiegoś czasu sygnalizowała chęć dalszego rozwoju usług data centrowych. W tym celu, w pierwszej kolejności rozbudowała i zmodernizowała swoje główne centrum danych na Poleczki w Warszawie. Operator wskazuje, że jako pierwsza firma w Polsce dysponuje w zmodernizowanym centrum danych systemem gaśniczym SUG (stałe urządzenie gaśnicze) z „cichymi dyszami”. Dodatkowo, w ramach rozbudowy, oddano do użytku zupełnie nową komorę o powierzchni kolokacyjnej 324 m². Jednak są to zasoby już praktycznie wykorzystane przez klientów.

Grupa CPS dysponuje natomiast dużym centrum danych w Grodzisku Mazowieckim. Komercjalizacja tego obiektu na większą skalę dopiero się rozpoczęła, o czym Netia poinformowała oficjalnie w sierpniu tego roku https://my.netia.pl/pr/455895/netia-data-center-rowniez-w-grodzisku-mazowieckim.

Integracja z Netią pozytywnie rzutuje na perspektywę utylizacji zasobów data centrowych Grupy CPS. Netia ma bowiem możliwość wykorzystania swoich kompetencji i długoletniej obecności na rynku usług B2B, mając jednocześnie do dyspozycji nową, dużą lokalizację na cele komercyjne.

Co więcej, w zaawansowanym stadium (prace projektowe) jest wspomniana na wstępie inwestycja w zupełnie nowy obiekt. Z informacji PMR Market Experts, których oficjalnie Netia nie potwierdza, wynika, że operator kupił dwie działki w Jawczycach od spółki Hector. Na tym terenie jest możliwa budowa dwóch obiektów o powierzchni 1 000 m² netto (1 800 m² brutto) oraz 1 350 m² biura każdy. Jest też zagwarantowany przydział mocy od dwóch dostawców (Innogy i PKP Energetyka 2 x 4MW). Netia planuje w IV kw. 2019 r. podać więcej szczegółów związanych z tą inwestycją i harmonogramem uruchomienia nowej serwerowni.

Grupa CPS jednym z liderów rynku data center w Polsce

Ranking 35 największych komercyjnych dostawców data center w Polsce opublikowany w ostatnim raporcie PMR https://www.mypmr.pro/products/rynek-centrow-danych-w-polsce-2019 wskazuje, że dzięki nowej inwestycji Grupa CPS i Netia awansują do czołowej trójki największych dostawców komercyjnych usług data center w kraju, pod względem powierzchni kolokacyjnej netto (tylko powierzchnia pod szafy) oferowanej odbiorcom komercyjnym.

Co ciekawe, Grupa CPS jest wymieniana również nieoficjalnie wśród potencjalnych nabywców lidera rynku data center w Polsce – spółki ATM: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/niedlugo-rynek-pozna-nowego-inwestora-atm , choć w tym przypadku za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznaje się jednak zakup przez inwestora finansowego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *