Ze smartfonów w Polsce korzysta już 78% użytkowników

smartfon - telefon

This post is also available in: English

Jak wynika z analizy Centrum Badania Opinii Społecznej, z telefonu komórkowego korzysta już 96% Polaków, z czego zdecydowaną większość stanowią użytkownicy smartfonów. Zmienia się również cel korzystania z urządzeń mobilnych. Oprócz podstawowych funkcji (np. dzwonienie, wysyłanie SMS lub korzystanie z portali społecznościowych) coraz częściej używamy telefonów do słuchania muzyki jak i oglądania wideo.

Przybywa użytkowników smartfonów

Zdecydowana większość użytkowników telefonów komórkowych w Polsce to użytkownicy smartfonów. W 2021 r. odpowiadają oni za 78% wszystkich urządzeń. Pozostałe 22% to użytkownicy telefonów klasycznych. Przewaga pierwszej grupy z roku na rok systematycznie się powiększa. Jak podaje CBOS od 2017 r. liczba użytkowników posiadających smartfony powiększyła się o 21%. Wtedy jeszcze do korzystania zarówno z klasycznego telefonu komórkowego oraz smartfona przyznawało się 9% badanych, a 8% deklarowała niekorzystanie w ogóle z komórki.

Różnice w wykorzystywaniu urządzeń mobilnych są szczególnie widoczne w przypadku podziału na kategorie wiekowe. Smartfony to domena młodszych osób, z kolei w grupie powyżej 65 roku życia, odpowiada one za jedynie jedną trzecią (36%) wszystkich urządzeń. Podział ten jest również widoczny w przypadku wykształcenia poszczególnych grup. Telefon komórkowy odpowiada za blisko połowę (47%) urządzeń wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, oraz 33% z zasadniczym zawodowym. Smartfon z kolei dominuję u osób z wykształceniem średnim (81%) lub wyższym (89%).

Telefon to coraz częściej narzędzie do rozrywki

Aplikacje typu Messenger, WhatsApp stają się powszechnym narzędziem komunikacji. W 2021 r. do posiadania takiej aplikacji oraz korzystania z niej przyznało się 58% Polaków. Również często korzystamy z takich funkcji jak: śledzenie pogody (58%), mapy i nawigacja (55%) oraz z kalendarza (52%).  Co drugi respondent za pośrednictwem swojego urządzenia wysyła i odbiera e-maile (51%), nagrywa filmy wideo (51%) oraz obsługuje swoje konta w serwisach społecznościowych (50%).

Coraz częściej smartfony są również wykorzystywane jako narzędzia do rozrywki, szczególnie do słuchania muzyki i oglądania wideo. Do takich czynności przyznaję się odpowiednio 43% i 36% badanych. Kolejne 29% badanych korzysta z funkcji łączenia swoich telefonów z innymi urządzeniami (np. smartwatchem, smart TV lub samochodem). 16% również korzysta z rządowej aplikacji mObywatel.

Podobne wpisy