Zapowiedź aukcji 5G

tower-4G-LTE-5G

This post is also available in: English

W drugim tygodniu sierpnia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że aukcja sieci 5G w Polsce rozpocznie się po wakacjach, a pierwsze przyznanie częstotliwości na pasmach 3,6 GHz planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r.

Opóźniony start

Branża telekomunikacyjna była przekonana, że sieć 5G wykorzystująca pasmo 3,6 GHz zacznie działać w naszym kraju już w drugiej połowie 2020 r., jednak sytuacja związana z Covid-19 i obostrzeniami mocno opóźniła te plany. Ministerstwo Cyfryzacji po blisko pięciu miesiącach poinformowało, że osiągnęło porozumienie z UKE w sprawie nowej aukcji.

Odwołana aukcja w marcu 2020 r. miała obejmować cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, po 80 MHz każda, której łączny wpływ z aukcji miał wynosić  około 1,91 mld złotych. Każdy z tych bloków miał umożliwić operatorom telekomunikacyjnym budowę nowej sieci 5G, która umożliwi  nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji danych.

Nowe warunki?

Jak poinformowała Wanda Buk z Ministerstwa Cyfryzacji – ,,Cena wywoławcza w poprzednim postępowaniu była relatywnie wysoka, ale też miejmy świadomość, że nie jest to cena końcowa. Kwota była adekwatna do postępowania, które zostało unieważnione. Nie mam takiego przekonania, że trzeba jeden do jednego to postępowanie powtórzyć – sytuacja się zmieniła: nie wiemy, czy UKE nie zdecyduje się na jakieś zmiany warunków. Może będą większe zobowiązania pokryciowe, na pewno będą wymagania związane z bezpieczeństwem, które wprowadziliśmy. To też rzutuje na cenę”.

W rozmowie z przedstawicielem Ministerstwa Cyfryzacji poruszono również wątek dotyczący wykluczania Huawei z budowy sieci 5G w Polsce. Jak pisaliśmy w artykule dotyczącym wykluczenia chińskiej firmy, Polska może stracić nawet 2,2 mld euro. Wiceminister powiedział, że żaden kraj nie ma monopolu na technologię 5G, więc nie ma planów, by ograniczać  konkretnych dostawców.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *