Zabraknie specjalistów IT?

Branża IT

This post is also available in: English

Eksperci alarmują, że rośnie luka kompetencyjna w branży IT i istnieje ryzyko, że wciąż wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów w segmencie centrów danych może nie zostać zaspokojone. Chociaż aż 60% polskich firm uważa, że ma już odpowiednie kadry, które poradzą sobie z rozbudową infrastruktury sieciowej bez konieczności wzmocnienia zespołu, odchodzenie fachowców IT na emeryturę oraz niewystarczająca liczba nowych inżynierów może w najbliższym czasie okazać się dużym wyzwaniem.

Rynek oprogramowania i usług IT w ostatnich latach rozwijał się niezwykle szybko i nawet pomimo zmniejszenia tempa wzrostu w czasie pandemii Covid-19 wciąż jest to jeden z najbardziej prężnych sektorów gospodarki w Polsce. Jednak dobra sytuacja na rynku nie przełożyła się na zwiększenie poziomu zatrudnienia na stanowiskach IT. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Vertiv, tylko 3% ankietowanych firm zdecydowało się na powiększenie zespołów IT, a w aż 95% przypadków pozostały one bez zmian. Duża część firm, bo aż 60%, uważa, że ma już odpowiednie kadry, które poradzą sobie zarówno z zarządzaniem, jak i rozbudową infrastruktury sieciowej bez konieczności wzmocnienia zespołu IT.

Liczba specjalistów IT nie nadąża nad rozwojem rynku

Problemy związane z brakiem wyspecjalizowanego personelu mogą jednak dotknąć segment centrów danych, który nie należy do najchętniej wybieranych obszarów pracy i rozwoju. Rynek data center w Polsce będzie się dynamicznie rozwijał, a co za tym idzie, zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jednak wraz z postępem technologicznym luka kompetencyjna w branży IT będzie coraz bardziej zauważalna. Jak wynika z badania Vertiv „Data Center 2025: Coraz bliżej brzegu”, aż 16% badanych pracowników centrów danych planuje do 2025 r. przejść na emeryturę. Oznacza to, że wzrośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników, a to będzie się wiązać z koniecznością wyszkolenia kadr na poziomie uniwersyteckim.

Wyniki badania ARC Rynek i Opinia pokazują, że aż 78% pracowników IT korzysta z narzędzi do zdalnego dostępu i monitorowania infrastruktury. Dodatkowo 38% z nich twierdzi, że ich rola jest duża, a w przypadku firm niekorzystających z kolokacji tego samego zdania jest aż 42% ankietowanych.

Podobne wpisy