Wzrost cyberataków na polskie szkoły

siec-internet-dla-szkol-OSE

This post is also available in: English

Według niedawnego raportu Check Point, cyberataki na instytucje edukacyjne i badawcze w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji rosną w tempie dwucyfrowym. Polskie szkoły są ponad dwukrotnie bardziej narażone na ataki niż inne branże.

Do 950 prób tygodniowo

Według danych firmy Check Point, w Polsce w ostatnim kwartale średnio każda placówka edukacyjna doświadczyła od 800 do 950 ataków tygodniowo, ponad dwukrotnie więcej niż w innych branżach. W Polsce, w porównaniu z początkiem sierpnia, ataki we wrześniu wzrosły tylko o 4%, natomiast w dłuższej perspektywie spadły .  W pierwszym tygodniu września wykryto średnio 837 ataków na jednostkę edukacyjną, o 30 więcej niż miesiąc wcześniej. Rekordową liczbę cyberataków na placówki edukacyjne w Polsce, odnotowano w trzecim tygodniu lipca, gdzie średnio było ich 955. Wzrost cyberataków jest spowodowany m.in. powrotem do szkół oraz przejściem na edukację zdalną.

,,Pandemia koronawirusa wymusiła nie tylko pracę zdalną, ale często także zdalną naukę. Ogólnoświatowe liczby są oszołamiające, natomiast trend wydaje się jasny: hakerzy postrzegają zarówno uczniów powracających na zajęcia oraz wracające do pracy szkoły i uczelnie jako łatwy cel”  – komentuje dane Wojciech Głażewski, szef polskiego oddziału Check Pointa.

Największy wzrost ataków w USA

W skali globalnej szkoły amerykańskie są najbardziej narażonymi instytucjami edukacyjnymi. W ciągu ostatnich trzech miesięcy częstotliwość ataków cybernetycznych wzrosła tam o 30%, a najczęściej spotykanym atakiem jest DDoS. W przypadku Europy, w badanym okresie liczba cyberataków wzrosła o 24%, natomiast hakerzy w tym przypadku skupili się na złożonych próbach wyłudzenia danych. Dla porównania wzrost liczby ataków, we wszystkich sektorach w Europie, wynosi zaledwie 9%. Najmniejszy wzrost ataków na instytucje edukacyjne odnotowano w Azji (21%).

Poczta elektroniczna jest głównym czynnikiem szerzącym zagrożenia dla polskiej edukacji. Odpowiada za 72% ataków. W ponad dwóch trzecich ataków e-mailowych złośliwe pliki zawierają rozszerzenie .doc, 16% stanowią pliki exe, a 6% pliki .xlsx.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *