Wyzwania związane z chmurą

cloud - chmura

This post is also available in: English

Przetwarzanie danych staje się kluczem do funkcjonowania coraz większej liczby firm, jednak oprócz korzyści jakie daje cloud computing, przedsiębiorcy muszą także zdawać sobie sprawę z wyzwań jakie niesie ze sobą ta technologia. Na ten problem zwraca uwagę firma Dimensional Research, która w badaniu na zlecenie Tripwire postanowiła sprawdzić, co specjaliści IT z Europy i USA obecnie uważają za największe wyzwania związane z chmurą.

Multi-cloud to dodatkowe wyzwania związane z bezpieczeństwem

To co może budzić największe zaskoczenie to fakt, że aż 98% badanych specjalistów od zabezpieczeń IT twierdzi, że działanie w środowisku wielochmurowym stwarza dodatkowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Pod tym względem badani negatywnie oceniają również działania dostawców rozwiązań chmurowych. Ponad dwie trzecie (67%) z nich stwierdziło, że poziom bezpieczeństwa dostawcy był ledwo wystarczający, a kolejne 21% określiło jako niewystarczający.

Wśród zagrożeń związanych z bezpieczeństwem badani wymieniali również mnogość narzędzi do zarządzania chmurą (66%), odmienne podejście do kwestii bezpieczeństwa wśród dostawców (60%), zarządzanie dostępem i uprawnieniami do chmury (55%) oraz konieczność zrozumienia i wdrożenia różnych polityk (47%).

Jednak mimo wyzwań jakie niesie za sobą multi-cloud, coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Według badania Dimensional Research, już 73% badanych firm z Europy i USA działa w środowisku wielochmurowym. Szczególnie widoczne jest to w przypadku podmiotów zatrudniających powyżej 5 tysięcy pracowników, w której to grupie już 9 na 10 firm działa w takim środowisku, a co piąta korzysta z czterech usług.

Brakuje umiejętności osobom zarządzającym

Specjaliści IT źle oceniają również umiejętności osób odpowiedzialnych za zarządzanie i zabezpieczanie infrastruktury chmurowej. Co trzeci (30%) twierdzi, że takie osoby mają wiele do nadrobienia, a 59% do poprawy. Tylko 9% badanych przyznało, że w organizacja w której pracują jest na poziomie eksperckim w zakresie bezpieczeństwa chmury publicznej.

„Co do zasady, chmura oferuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, niemniej jego zapewnienie nawet tylko w jednej chmurze wymaga wyjątkowej dbałości o szczegóły ze strony zespołu. Dodanie kolejnej chmury komplikuje zadanie, bo pojawia się więcej elementów, które nieostrożny pracownik może zepsuć. Szczególnie jeśli nie zna wielu środowisk zarządzania chmurą, które diametralnie się od siebie różnią” – tłumaczy Rafał Ważny, Cloud Architect z Crayon.

Badanie Dimensional Research na zlecenie Tripwire przeprowadzono w czerwcu 2021 r. Wzięło w nim udział 314 specjalistów z ponad 100 firm w Europie i USA.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *