Wyższe normy PEM i start 5G w Polsce w 2020

maszt-radiowy

This post is also available in: English

Rząd chce znacząco podnieść normy PEM. Ma powstać spółka „Polskie 5G”. Operatorzy testują 5G, a komercyjny start planują na 2020 rok po przyznaniu częstotliwości.

Wyższe normy PEM

Coraz więcej ostatnio dzieje się w sprawie rozwoju sieci 5G w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Projekt nowego rozporządzenia regulującego normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zdaniem operatorów komórkowych bez tych zmian, budowa komercyjnej sieci 5G w Polsce byłaby projektem biznesowo nieopłacalnym, jeśli w ogóle możliwym.

W projekcie przedstawiono propozycje nowych norm PEM dla dostępnych w Polsce częstotliwości. W przedziale częstotliwości od 2 do 300 GHz gęstość mocy sieci ustalono na 10 W/ m2. To stukrotne złagodzenie normy obowiązującej obecnie w zakresie od 300 Mhz do 3 GHz, w którym dopuszczalna gęstość mocy została ustalona na maksymalnie 0,1 W/ m2. Gęstość mocy dla innych pasm ma być zgodnie z projektem wyliczana osobno dla każdej częstotliwości. W wypadku pasma 1800 MHz będzie to 9 W/ m2, a w paśmie 800 MHz 4 W/ m2.

Spółka „Polskie 5G”

Pod koniec października 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji podpisano memorandum w sprawie powstania spółki „Polskie 5G”. Projekt ma pozwolić na obniżenie kosztów budowy sieci 5G i utrzymania konkurencyjnych cen usług. Wśród priorytetów określonych w podpisanym memorandum jest także zapewnienie infrastruktury pozwalającej na rozwój gospodarki cyfrowej oraz zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa.

W sygnowanym dokumencie wszystkie strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie powołania jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej sieci 5G, pracującej w pasmie 700 MHz. Memorandum podpisali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju oraz firm Exatel, Orange Polska, Polkomtel i T-Mobile Polska.

Na liście sygnatariuszy brakuje sieci Play – największego pod względem liczby klientów operatora mobilnego w Polsce. Jego przedstawiciele byli jednak obecni przy podpisaniu dokumentu i deklarują, że mają zamiar uczestniczyć w dalszych pracach.

67 testowych stacji 5G – komercyjny start w 2020

Komisja Europejska chce, by kraje UE posiadały szerokie pokrycie siecią technologii 5G do 2025 roku. Według jej wskazań, do 2020 r. sieć 5G ma być dostępna na zasadach komercyjnych w przypadku co najmniej jednego dużego miasta w każdym kraju, w tym także w Polsce. Termin ten wydaje się nie zagrożony, pod warunkiem, że zgodnie z planem zostaną przez UKE rozdysponowane częstotliwości 3,4-3,8 GHz, na których mają ruszyć pierwsze komercyjne usługi 5G w Polsce.

Przygotowując się do wprowadzenia usług nowej generacji najwięksi polscy operatorzy już od kilku miesięcy w niektórych lokalizacjach przeprowadzają próby związane z tą siecią. Dzisiaj w Polsce łącznie działa 67 stacji testowych sieci 5G, obsługiwanych przez Orange, P4, T-Mobile i Politechnikę Łódzką z Ericssonem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *