Wspólny projekt UKE oraz operatorów telekomunikacyjnych

This post is also available in: English

Sektor telekomunikacyjny wraz z nadzorującym go organem łączą siły w celu zwalczania narastających zagrożeń cybernetycznych. Punktem wyjścia ma być nowo utworzona jednostka CRKE, dzięki której operatorzy zyskają większą świadomość na temat zagrożeń.

Współpraca na szerszą skalę

Urząd Komunikacji Elektronicznej porozumiał się z czterema największymi operatorami komórkowymi na polskim rynku w sprawie powołania Centrum Reputacji Komunikacji Elektronicznej – centrum wymiany wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Współpraca ma przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa oraz integralności sieci i usług w sektorze telekomunikacyjnym. Już dziś wiemy, że CRKE będzie współtworzyć i implementować standardy i rekomendacje dla telekomunikacji, jak i regulacje, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa.

Jednak kluczem do osiągnięcia celu jest współpraca najważniejszych operatorów na polskim rynku. Wymiana doświadczeń i przekazywanie odpowiednich danych pomoże sformułować wspólną strategię zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym. UKE liczy, że do wspólnej inicjatywy włączą się również pozostali operatorzy oraz przedsiębiorcy telekomunikacyjni, dla których aspekt cyberbezpieczeństwa jest tak samo istotny.

Budżet to ok. 27 mln zł

Wstępny budżet CRKE to ok. 27 mln zł. Wśród głównych inwestycji znajdą się m.in.: oprogramowanie, infrastruktura, zapewnienie bezpieczeństwa i wydajności rozwiązań, prowadzenie szkoleń, aktywne prowadzenie platformy, promocję, wynagrodzenia i koszty zarządzania. Projekt będzie finansowany ze środków funduszy europejskich, w ramach Programu Polska Cyfrowa.

Podobne wpisy