Wspólny projekt chmurowy Francji i Niemiec

Francja i Niemcy

This post is also available in: English

Francja i Niemcy rozpoczynają wspólny projekt Gaia-X, który ma zagwarantować niezależność Europy od dostawców chmury publicznej z innych części świata.

Suwerenność Europy

Głównym założeniem projektu jest wykorzystanie wspólnych standardów do przechowywania i przetwarzania danych na serwerach znajdujących się w Unii Europejskiej, zwiększając w ten sposób europejską suwerenność technologiczną. Jest to ciąg dalszy inicjatywy Francji, mającej na celu powstanie alternatywy dla środowisk chmurowych z USA i Chin. Na jesieni 2019 roku ogłoszono prace na projektem, w który będą zaangażowane dwie francuskie firmy – OVH i Dassault Systemes.

Światowy rynek chmury publicznej jest głównie podzielony pomiędzy amerykańskich graczy, na czele z Amazon (47,8% udziałów w rynku według stanu na 2019 r.), Microsoft (15,5%), Google (4%) i IBM (1,8%). Wśród liczących się podmiotów jest też chiński Alibaba (7,7%). Stworzenie Gaia-X ma zapewnić nie tylko suwerenność, ale również przenoszenie danych zgodnie z europejskimi zasadami przetwarzania danych (RODO).

Gaia-X nie tylko dla firm z Europy

Według zapowiedzi Gaia-X ma również współpracować z firmami poza UE, lecz warunkiem przystąpienia takich podmiotów do inicjatywy będzie podporządkowanie się prawu UE, co może stanowić kluczową barierę.

Projekt ma zostać zrealizowany w 2021 r. Obecnie uczestniczy w nim 11 firm niemieckich i 11 firm francuskich. Obejmują one firmy telekomunikacyjne, takie jak Deutsche Telekom i Orange, producentów Bosch i Siemens, firmy chmurowe Atos i OVHcloud oraz producenta samochodów BMW. Firmy początkowo będą wydawać 1,5 mln EUR rocznie w projekt, z planami podwojenia tej kwoty późniejszym okresie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *