„Wspólna Deklaracja Polski i USA na temat 5G” ugodzi w Huawei?

Wspolna-Deklaracja-Polski-i-USA-na-temat-5G

This post is also available in: English

Podczas wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Michaela Pence’a w Polsce została podpisana „Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat 5G”. Deklaracja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Polska i Stany Zjednoczone deklarują wzmocnienie współpracy w tym zakresie.

5G: Polska i Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę

2 września 2019 r. premier Mateusz Morawiecki oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Michael Pence podpisali „Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G”. Deklaracja ma na celu wzmocnienie współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie budowy, rozwoju i ochrony mobilnej sieci piątej generacji, mającej fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego w niedalekiej przyszłości.

W podpisanej deklaracji Polska oraz Stany Zjednoczone opowiadają się za Propozycjami Praskimi (sformułowanymi wiosną tego roku), czyli oświadczeniem przewodniczącego Praskiej Konferencji nt. Bezpieczeństwa 5G, które podkreśla potrzebę tworzenia sieci 5G na bazie wolnej i uczciwej konkurencji, przejrzystości i rządów prawa.

W rozwoju ekosystemu 5G nie ma miejsca dla chińskich dostawców?

W deklaracji widnieje zapis, że budowa bezpiecznych sieci 5G w obu krajach powinna odbywać się przy uczestnictwie jedynie zaufanych i niezawodnych dostawców infrastruktury, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem. W dokumencie nie padają nazwy konkretnych firm, ale w domniemaniu chodzi o rzekome wykluczenie chińskich podmiotów z łańcucha dostaw sieci 5G, w tym koncernu Huawei. Ich partycypacji w rozwoju bezpiecznego ekosystemu 5G przeciwna jest szczególnie administracja amerykańska.

Równocześnie, jak stwierdza wiceminister ds. cyfryzacji Karol Okoński, podpisana deklaracja nie wyklucza żadnego z dostawców infrastruktury telekomunikacyjnych z przetargu na sieci 5G w kraju. Ważna jest natomiast lista wymagań (wg Propozycji Praskich), przez pryzmat których Polska chce dokonać rzetelnego wyboru dostawców sieci piątej generacji. Z dostępnych informacji wynika, że obecnie każdy z wiodących dostawców – Huawei, Ericsson, Nokia, Samsung jest przygotowany by konkurować w przetargach na budowę sieci 5G. Według wiceministra Karola Okońskiego, pierwsza robocza wersja przepisów rozporządzenia wprowadzającego polskie wymogi wobec sieci 5G powinna zostać przygotowana do końca września.

Budowa sieci 5G bez Huawei stoi pod wielkim znakiem zapytania

W oparciu o infrastrukturę Huawei swoje sieci radiowe 4G rozwijają Orange, T-Mobile oraz P4, przy czym w przypadku dwóch pierwszych telekomów równorzędnym dostawcą rozwiązań jest również Ericsson. Sieć mobilną P4 wspiera przede wszystkim Huawei, ale w 2018 r. operator nawiązał współpracę także z Ericssonem. Z kolei sieć 4G Grupy CPS budowali przede wszystkim Ericsson i Nokia.

W tym kontekście rodzi się pytanie o opłacalność biznesową wykluczenia Huawei z budowy sieci 5G w Polsce po stronie operatorów komórkowych.  Ekosystem sieci 4G w kraju w większości opiera się na rozwiązaniach chińskiego dostawcy, który ma stanowić bazę dla budowy sieci 5G na pierwszym etapie jej implementacji. Wykluczenie Huawei z łańcucha dostaw musiałoby zatem wiązać się z wymianą infrastruktury starszej generacji na nowy szkielet sieci z uwagi na brak pełnej interoperacyjności między rozwiązaniami dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej.

Z drugiej strony jeśli chodzi o kolejne, bardziej zaawansowane fazy wdrożeń sieci 5G pozycja Huawei ulega osłabieniu, głównie na rzecz szwedzkiego Ericssona. W ostatnim czasie koncern podjął decyzję o o uruchomieniu produkcji urządzeń 5G w Polsce, o czym pisaliśmy tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *