Wpływ Covid-19 na pracowników IT

transformacja-cyfrowa_biznesu

This post is also available in: English

Pandemia Covid-19 wywarła duży wpływ na polską branżę IT. Według badania przeprowadzonego przez Devire, u blisko połowy pracowników wstrzymano przyznawanie podwyżek i awansów, a w dużej części zrezygnowano również z premii.

Brak podwyżek i awansów

Obecnie wszyscy jesteśmy świadkami zmieniającej się sytuacji spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 oraz wprowadzaniem obostrzeń wymuszających w nas zmianę w funkcjonowaniu wielu aspektach życia. W tym również w metodzie pracy. Z ostatniego badania firmy Devire „Branża IT w nowej rzeczywistości” wynika, że w wyniku wprowadzenia obostrzeń, 84% ankietowanych z branży IT przeszło na pracę zdalną. Mimo że sam sposób pracy zdalnej w branży IT nie należy do nowości, to największe zaskoczenie dotyczy kwestii finansowych. U 42% badanych wstrzymano przyznawanie awansów i podwyżek, a jedną trzecią pracowników wysłano na zaległe urlopy.

Zdaniem pracowników IT jednym z największych wyzwań podczas pandemii jest przesuwanie w czasie lub zamykanie projektów. Uważa tak 24% respondentów. Dochodzi także do zmniejszenia zakresu danego projektu lub obniżenia wynagrodzenia za jego wykonanie.

zmiana formy zatrudnienia PL

Mniejsza skłonność do zmian

Jeszcze do niedawna (okresu z przed pandemii) branża IT charakteryzowała się dużą rotacją, jednak po wybuchu pandemii Covid-19 chęć do zmian znacząco zmalała. Specjaliści IT przyznają, że są otwarci na nowe wyzwania, to jednak ponad 40% z nich czeka, aż aktualny pracodawca przedstawi im atrakcyjną ofertę. Równocześnie mniej jest osób aktywnie szukających pracę. W tym roku tylko 23% badanych deklaruje poszukiwanie nowej pracy względem 34% w 2019 roku. Badani wskazują również, że nie szukają pracy i nie chcą zmieniać obecnej – 17% w 2020 roku względem 12% w 2019 roku.

zmiana pracy PL

Badanie „Branża IT w nowej rzeczywistości” zostało zrealizowane wśród specjalistów, managerów oraz liderów. Ankieta została przeprowadzona w okresie od czerwca do sierpnia 2020 roku na próbie 426 respondentów i objęła całą Polskę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *