Wnioski online w kontakcie z administracją zyskują coraz większą popularność w covidowej rzeczywistości

laptop-smartfon-biznes

This post is also available in: English

Podczas pandemii koronawirusa coraz więcej obywateli i przedsiębiorców w Polsce zaczęło korzystać z e-usług – w kontaktach z administracją publiczną oraz bezpośrednio w kontaktach z klientem. Liczba spraw załatwianych przez firmy drogą internetową z wykorzystaniem serwisu Biznes.gov.pl wzrosła w 2020 r. o ponad 300% względem roku 2019. Rząd jest również na etapie procesu wprowadzania e-paragonu za świadczenie urzędowych usług online.

Przyspieszenie cyfryzacji w administracji publicznej

Według raportu Banku Światowego, podczas pandemii co trzecia polska firma zwiększyła wykorzystanie platform cyfrowych, aplikacji czy też internetu. Nowe rozwiązania technologiczne znalazły także zastosowanie w administracji publicznej, przez co coraz więcej obywateli i przedsiębiorców korzysta z e-usług, załatwiając sprawy urzędowe. Automatyzacja i cyfryzacja dotarła nie tylko do dużych i małych przedsiębiorstw, ale także do mikrofirm, wśród których górują jednoosobowe działalności.

W przeciągu ostatniego roku liczba obywateli w Polsce posiadających Profil Zaufany wzrosła z ok. 5 do 9 mln. Natomiast portal Biznes.gov.pl został odwiedzony ponad 49 mln razy, a ponad 355 tysięcy przedsiębiorców skorzystało z niego w celu uzyskania dokumentów związanych z podatkami oraz działalnością przedsiębiorstwa. Zapowiedziano także pojawienie się e-paragonu, który pozwoli na załatwienie najpilniejszych spraw za pośrednictwem internetu.

Rosnąca liczba wniosków online

W 2020 r. liczba wniosków złożonych online przez polskie przedsiębiorstwa wzrosła o 317%, z 85 tys. w roku 2019. W tym czasie wpłynęło 600 tys. elektronicznych wniosków o zmianę danych w CEIDG, czyli o ponad 50% więcej niż w poprzednim roku, a ich udział w liczbie wszystkich wniosków wynosił 48%. Znaczną popularność zyskały także zaświadczenia z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami. Jeśli chodzi o wnioski dotyczące założenia działalności gospodarczej, w tamtym roku wpłynęło ich prawie 110 tys., czyli o 71% więcej w porównaniu do 2019 r.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *