Włoski Urząd ds. Konkurencji nakłada ponad 1 mld euro kary na Amazon

Amazon - e commerce

This post is also available in: English

Zdaniem włoskiego Urzędu ds. Konkurencji (AGCM), Amazon nadużył obowiązujące przepisy antymonopolowe. Dotyczy to stosowania nieuczciwych praktyk w zakresie wykorzystywaniu dominującej pozycji wobec niezależnych sprzedawców na platformie zakupowej Amazon.it.

Rekordowa kara

AGCM uważa, że ​​Amazon nadużył swojej dominującej pozycji wśród konkurencyjnych sprzedawców. Zarzuty te dotyczą głównie zmuszania sprzedawców zewnętrznych do korzystania z usługi Fulfilment by Amazon (FBA), czyli usługi logistycznej od Amazona. Operator połączył korzystanie z FBA z serią ekskluzywnych ofert, co pomaga zwiększyć widoczność i sprzedaż na platformie Amazon.it.

Włoski Urząd ds. Konkurencji jednocześnie uzasadnia, że sprzedawcy, którzy nie korzystają z FBA, nie są traktowani w ten sam sposób. Nie mogą oni uczestniczyć m.in. programie lojalnościowym Amazon, który umożliwia bezpłatne wysyłki wybranych produktów. Dotyczy to również pozycjonowania ofert niezależnych sprzedawców, np. w specjalnych wydarzeniach (np. Black Friday lub Cybermonday), których produkty zajmują odległe miejsca na platformie.

Amazon odrzuca zarzuty

Amazon nie zgadza się z przedstawionymi zarzutami. Zdaniem amerykańskiego giganta oferowane usługi logistyczne mają charakter dobrowolny. Co więcej, każdy sprzedawca ma możliwość skorzystania z różnych kanałów sprzedaży.

„Ponad połowa całej rocznej sprzedaży na Amazon we Włoszech pochodzi z małych i średnich firm, a ich sukces jest podstawą naszego modelu biznesowego. Małe i średnie firmy mają wiele kanałów sprzedaży swoich produktów zarówno online, jak i offline: Amazon to tylko jedna z tych opcji. Nieustannie inwestujemy, aby wspierać wzrost 18 000 włoskich małych i średnich firm, które sprzedają na Amazon, i zapewniamy wiele narzędzi naszym sprzedawcom, w tym tym, którzy sami zarządzają przesyłkami” – ocenił sytuację Amazon.

Podobne wpisy