Wielka Brytania spełnia wymogi dotyczące ochrony danych osobowych

Wielka Brytania - Londyn

This post is also available in: English

31 grudnia 2020 r. oficjalnie zakończył się okres przejściowy na opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Po Brexicie pojawiło się wówczas podejrzenie dotyczące przekazywania danych do kraju, który nie należy już do wspólnoty. Jednak, jak zapewniła UE w ostatnim komunikacie, transmisja danych do Wielkiej Brytanii jest bezpieczna i nie wymaga dodatkowych pozwoleń.

Bezpieczeństwo danych

28 czerwca 2021 r. Komisja Unii Europejskiej przyjęła dwie decyzje stwierdzające odpowiedni stopień bezpieczeństwa danych przekazywanych do Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich dotyczy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), druga z kolei dotyczy dyrektywy w sprawie egzekwowania prawa poza granicami UE. Oznacza to, że wszystkie dane osobowe mogą swobodnie przepływać z UE do UK, a wszelkie przepisy gwarantowane przez prawo UE, obowiązują również w przypadku przekazania danych do Wielkiej Brytanii.

„Po miesiącach dokładnych ocen możemy dziś dać obywatelom UE pewność, że ich dane osobowe będą chronione podczas przesyłania ich do Wielkiej Brytanii. Jest to zasadniczy element naszych nowych relacji z Wielką Brytanią. Jest to ważne dla sprawnego handlu i skutecznej walki z przestępczością. Komisja będzie uważnie monitorować, w jaki sposób system brytyjski będzie ewoluował w przyszłości, a my wzmocniliśmy nasze decyzje, aby na to pozwolić i na interwencję, jeśli zajdzie taka potrzeba. UE ma najwyższe standardy w zakresie ochrony danych osobowych i nie wolno ich naruszać, gdy dane osobowe są przesyłane za granicę” – ocenia sytuację Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości UE.

Uzasadnienie

Bezpieczeństwo i ochronę danych zapewniają te same przepisy, które obowiązywały Wielką Brytanię przed Brexitem. Komisja UE podkreśla, że kraj ten wciąż podlega jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i musi przestrzegać Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Konwencji Rady Europy o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych.

Jednak pierwszy raz zastosowano tzw. klauzulę wygaśnięcia. Oznacza to, że po czterech latach obowiązywania przepisów, Wielką Brytanię będzie musiała ponownie przejść proces weryfikacji dotyczący stosowania odpowiedniego poziomu ochrony danych. W tym czasie Komisja Europejska na bieżąco będzie monitorować sytuację prawną oraz równocześnie interweniować w momencie odstąpienia od ustalonych przepisów przez Wielką Brytanię.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *