Wartość polskiego eksportu ICT to już 37 mld zł

koronawirus-działania-telekomów

This post is also available in: English

Zdaniem Polskiego Funduszu Rozwoju, polskie firmy z branży informatyczno-telekomunikacyjnej  sprzedały za granicę w 2020 r. rozwiązania o łącznej wartości 37 mld zł. Polski sektor został również doceniony w World Digital Competitiveness Ranking, w którym zajął 32 miejsce.

Dwukrotnie większa wartość polskiego eksportu ICT

Rok 2020 r. okazał się kolejnym dobrym rokiem dla polskich firm z branży ICT, w którym to wartość eksportu wyniosła rekordowe 37 mld zł. Jeszcze dwa lata wcześnie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż usług ICT była dwukrotnie mniejsza i wynosiła 18,3 mld zł. To co może dawać powody do optymizmu to, że zagraniczne firmy zaczynają zamawiać w naszym kraju coraz bardziej złożone rozwiązania, a Polska jest postrzegana jako region o dużym potencjale dla rozwoju nowych projektów.

Przez ostatnie lata Polska była postrzegana jako miejsce, w którym można nie tylko outsourcować usługi programistyczne, ale również nabyć je relatywnie tanio przy zachowaniu ich optymalnej jakości. Jednak postrzeganie kraju jako ‘cyfrowej montowni’ zaczyna się zmieniać, przede wszystkim dzięki rosnącej jakości usług oraz ich kompleksowości. Od pewnego czasu realizujemy dla firm i instytucji zagranicznych także projekty doradcze. Zmiana jest wyraźna” – komentuję Łukasz Nowakowski, CFO Boldare.

32 miejsce w globalnym rankingu

Pozycję Polski docenia również Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, który w swojej wypowiedzi podkreśla znaczenie realizowanej transformacji energetycznej – obecnie jeden z największych problemów tradycyjnych rynków FLAP (Frankfurt, Londyn, Amsterdam i Paryż). Na plus za Polską przemawia również strategiczne położenie oraz inwestycje telekomunikacyjne przeprowadzone w ostatnich latach.

W globalnym rankingu IMD ,,World Digital Competitiveness Ranking”, który zestawia ze sobą państwa pod względem adaptacji technologii cyfrowych oraz gotowość do poszukiwania nowych zastosowań technologii, Polska znalazła się na 32 drugim miejscu. Udział sektora ICT w PKB wynosi ok. 8% i wciąż rośnie, co daje nam 9 miejsce w Unii Europejskiej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *