Warszawa jako jeden z potentatów wśród lokalizacji wschodzących dla centrów danych w Europie

cantrum-danych-certyfikat

This post is also available in: English

Firma doradcza Cushman & Wakefield w swoim raporcie dotyczącym centrów danych wskazała Warszawę wśród dziewięciu najpopularniejszych lokalizacji wchodzących na rynek centrów danych w Europie. Obok samej stolicy Polski znalazły się również takie miasta jak: Berlin, Reykjavik, Oslo, Zurych, Mediolan, Wiedeń, Madryt i Praga.

Nowe potrzeby na rynku DC

Kryzys Covid-19 oraz związana z nim konieczność przechodzenia na pracę zdalną wpłynęły na wzrost popytu na usługi data center, zarówno globalnie, jak i w samej Europie. Popyt na szybkie łącza światłowodowe w warunkach pandemii, rosnące ceny gruntów, ograniczona dostępność energii i ograniczona podaż (tymczasowe wstrzymanie budowy DC) wpłynęły na osłabienie tzw. rynków FLAP-D, które od dawna dominują na europejskim rynku centrów danych. Do rynków FLAP-D zalicza się takie lokalizacje jak: Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin. Równolegle, biorąc pod uwagę powyższe czynniki wzrasta popyt oraz na szanse na rynkach drugorzędnych. Wiąże się to z koniecznością firm świadczących swoje usługi w oparciu o centra danych, bycia bliżej klientów/użytkowników regionalnych. Do wschodzących lokalizacji centrów danych firm Cushman & Wakefield w swoim raporcie zalicza: Warszawę, Berlin, Reykjavik, Oslo, Zurych, Mediolan, Wiedeń, Madryt oraz Pragę.

Szansa dla nowych rynków

Cushman & Wakefield twierdzi, że dziewięć wcześniej wymienionych miast w perspektywie kolejnych lat (5-10 lat) zwiększy swoją rolę na rynku centrów danych w Europie. Natomiast największymi, drugorzędnymi rynkami data center w Europie mają szansę zostać Reykjavik (212 MW), Berlin (199 MW), Warszawa (128 MW), Oslo (125 MW) i Zurych (117 MW). Według prognoz zaprezentowanych w raporcie największy wzrost mocy odnotują Berlin (342%), Reykjavik (308%) i Oslo (150%). W tym czasie Warszawa podwoi swoją dotychczasową moc z 64 MW do 128 MW.

Duże znaczenie dla rosnącego zainteresowania warszawskim rynkiem data center mają inwestycje globalnych firm, takich jak Google i Microsoft. Microsoft  w maju 2020 r. poinformował o inwestycji chmurowej w stolicy Polski o wartości 1 mld dolarów, a kilka miesięcy później firma Google o planach przeznaczenia 2 mld dolarów na rozwój regionu chmurowego na polskim rynku. Oprócz inwestycji globalnych marek, rynek data center w Polsce będzie również poszerzany o inwestycje liderów lokalnego rynku takich jak: ATM, Equinix, Netię, T-Mobile Polska i Beyond.pl.

Miasta drugorzędne o największym przewidywanym wzroście: Miasta drugorzędne o największej przewidywanej mocy MW:
 

Berlin: 45 MW -> 199 MW (+342%)

Reykjavik: 52 MW -> 212 MW (+308%)

Oslo 50 MW -> 125 MW (+150%)

Warszawa: 64 MW -> 128 MW (+100%)

Zurych: 62 MW -> 117 MW (+89%)

Mediolan: 61 MW -> 95 MW (+56%)

Reykjavik: 212 MW

Berlin: 199 MW

Warszawa: 128 MW

Oslo: 125 MW

Zurych: 117 MW

Mediolan: 95 MW

Madryt: 71 MW

Wiedeń: 61 MW

Marsylia: 50 MW

Praga: 41 MW

Źródło: Cushman & Wakefield, 2020

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *