W Internecie najchętniej płacimy za treści VOD

kobieta - film

This post is also available in: English

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w swoim raporcie  „Modele biznesowe mediów po pandemii” zwraca uwagę na aspekt wykorzystywania płatnych treści w Internecie, do którego Polacy nie są zbytnio przekonani. Jest to widoczne szczególnie w przypadku serwisów informacyjnych, gdzie aż 76% badanych nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za takie treści. Dla porównania, z płatnych serwisów VOD korzysta ponad połowa badanych.

Płacimy w zamian za ograniczenie liczby reklam

Oprócz trendów, takich jak praca zdalna czy dostęp medyczny online, pandemia Covid-19 sprawiła, że coraz więcej czasu wolnego spędzamy w Internecie – szczególnie na portalach internetowych i przy telewizji. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego ruch na głównych portalach informacyjnych potroił się w stosunku do ubiegłego roku, a czas spędzony przed telewizorem wydłużył się średnio o 33 minuty dziennie. Wszystko to przekłada się na to, że zwracamy coraz większą uwagę na sposób i jakość dostarczanych treści. I tutaj wyniki są dość zaskakujące. Aż 76% nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za informacyjne w Internecie. Co więcej, 84% jest przekonane, że te treści powinny być bezpłatne i denerwuje się brakiem dostępu do nich.

Z drugiej strony, tylko nieco ponad jedna piąta (22%) badanych jest gotowych płacić za dostęp do informacji w Internecie, jednak pod warunkiem ograniczenia liczby wyświetlanych reklam. Ta sama grupa, zapytana o uczciwą miesięczną cenę subskrypcji serwisu informacyjnego, wskazywała 10 zł.

Najchętniej płacimy za VOD

Spośród wszystkich dostępnych treści w Internecie, najchętniej płacimy za VOD. Z danych PIE wynika, że z płatnego wideo na życzenie korzysta 51% badanych. Popularne są również usługi abonamentowe serwisów muzycznych (24%) i płatnych serwisów gamingowych (14%).

PIE

Głównym problemem modelu subskrypcyjnego w dostępie do treści online, jest ich jednoliniowy charakter. Użytkownicy chcący korzystać z treści o różnych tematykach, są najczęściej skazani na płacenie kilku, kilkunastu rachunków, co jednocześnie zwiększa ich wydatki na treści online. Problem ten jest mniej widoczny w przypadku serwisów VOD, gdzie po wykupieniu subskrypcji (np. Netflix) uzyskujemy dostęp do różnorodnych treści.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *