Vectra i Multimedia Polska bliżej fuzji

remote-control

This post is also available in: English

Po ok. 1,5 roku od rozpoczęcia postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikował warunki, jakie musi spełnić Vectra, by móc przejąć Multimedia Polska. Jest to krok w kierunku zamknięcia transakcji o wartości ok. 3 mld zł i wyłonienia nowego lidera rynku TVK w Polsce.

UOKiK daje warunkową zgodę – konieczna sprzedaż sieci

Zgodnie z nałożonym warunkiem Vectra będzie musiała sprzedać sieć należącą do niej lub Multimediów w ośmiu miejscowościach (Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie). Vectra utworzy nowe spółki, do których przeniesie mienie z każdego z wymienionych miast – m.in. umowy z abonentami, infrastrukturę telekomunikacyjną, umowy z pracownikami, dokumentację księgową i techniczną oraz bazy abonentów. Następnie te spółki zostaną sprzedane niezależnemu inwestorowi. Kupujący nie będzie mógł należeć do grupy kapitałowej Vectry ani być współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy. Będzie musiał zostać zaakceptowany przez UOKiK.

Do czasu sprzedaży nowe spółki będą musiały świadczyć usługi dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego internetu stacjonarnego na poziomie nie gorszym niż wcześniej Vectra lub Multimedia. Ponadto, do czasu sprzedaży, Vectra nie będzie prowadzić aktywnych działań marketingowych w celu pozyskania abonentów korzystających z tych sieci.

Uwolnienie abonentów

Kolejnym warunkiem jest umożliwienie abonentom z 13 miejscowości swobodnej zmiany przedsiębiorcy świadczącego usługi. Będzie to możliwe w Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu. W ciągu siedmiu miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Vectra musi poinformować klientów, że w czasie kolejnych dziewięciu miesięcy mogą bezpłatnie rozwiązać umowę dostępu do płatnej telewizji i/lub szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu. Dotyczyć to będzie umów z Vectrą i jej spółkami zależnymi, w tym z Multimediami.

Nowy lider na rynku TVK

Sieć obu operatorów dociera do ok. 4,3 mln abonentów. Z danych PMR wynika, że w sumie razem Vectra i Multimedia Polska obsługują ponad 1,5 mln abonentów usług telewizyjnych i ponad 1 mln abonentów usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Dla porównania, największy operator TVK w Polsce – UPC Polska, dysponuje bazą przeszło 1,2 mln abonentów usług telewizyjnych oraz analogiczną liczbą abonentów usług dostępu do internetu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *