Vecto: 64% firm doświadczyło cyberzagrożenia

cyberbezpieczeństwo-haker

This post is also available in: English

W związku z wybuchem Covid-19 nastąpił wzrost liczby firm w Polsce które doświadczyły cyberataku. Jednak mimo większego poziomu zagrożenia, coraz więcej firm rezygnuje ze wsparcia profesjonalnego personelu odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo – tak wynika z raportu ,,Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2021” firmy Vecto.

 Cyberbezpieczeństwo wobec pandemii

Tegoroczna, czwarta edycji badania Vecto pokazuje, że w wyniku pandemii tylko jedna na dziesięć firm (12%) w Polsce wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników pracujących w formie zdalnej. Jest to dość niepokojący fakt, ponieważ jak wynika z badania ponad 90% pracowników ma dostęp do firmowej infrastruktury IT. Co więcej 82% z nich stanowczo stwierdza, że home office w dobie koronawirusa zwiększa ryzyko wystąpienia cyberzagrożeń oraz 85% uważa, że w wyniku obecnej sytuacji firma powinna inwestować w rozwiązania IT.

Negatywnie na cyberbezpieczeństwo podczas pracy zdalnej może również  wpływać fakt, że 92% ankietowanych przyznaję się do korzystania z firmowego sprzętu w celach prywatnych. To 14% więcej niż w tym samym badaniu rok wcześniej. Obecna sytuacja wpływa także na czas spędzony online. Według badania firmy Vecto, jedna trzecia Polaków przyznaje, że ich czas korzystania z internetu wydłużył się nawet do 4 godzin dziennie.  Według analiz WIB, podczas pierwszego okresu pandemii Polacy w formie elektronicznej korzystali najczęściej z bankowości i możliwości załatwienia spraw urzędowych (79%), zakupów odzieży (32%) oraz e-porad medycznych (26%).

 2/3 firm doświadczyło cyberataku

W tegorocznej edycji badania Vecto, 64% badanych firm przyznało, że zetknęło się z cyberatakiem. Rok temu odpowiedziało tak 45%. Co może budzić pewien niepokój, mimo rosnącej liczby cyberzagrożeń coraz więcej firm w Polsce decyduje się na rezygnację monitorowania tego typu incydentów oraz zatrudnienia specjalisty od bezpieczeństwa danych. Łącznie 48% badanych zadeklarowało skorzystanie z usług ekspertów ds. Cyberbezpieczeństwa, z czego 26% posiada ich jako wewnętrznych pracowników, a 22% korzysta z pomocy zewnętrznych specjalistów.

zatrudnienie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

Zdaniem 73% badanych pracowników, oprogramowanie antywirusowe to najskuteczniejszy sposób ochrony przed cyberzagrożeniami. Na drugim miejscu w zestawieniu (13%) znalazły się szkolenia, a podium uzupełnia backup danych. Podobnie jak w poprzednich latach, wciąż najpopularniejszym sposobem zabezpieczania firmowych urządzeń jest hasło dostępu (zarówno w komputerach jak i urządzeniach mobilnych). 67% respondentów przyznaje się do stosowania jednego hasła do logowania do różnych kont.

 Główne cyberzagrożenia dla firm

 Podobnie jak w poprzednich latach, główne zagrożenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa przypisujemy nieznanym grupom hakerów. Uważa tak 62% badanych. Na drugim miejscu w zestawieniu znaleźli się wewnętrzni pracownicy firmy (25%), którzy z roku na rok według badanych stanowią coraz bardziej istotne źródło cyberzagrożenia. W badaniu firmy Vecto, pracownicy również zostali poproszeni o wskazanie obszaru w których utrata danych byłaby najbardziej dotkliwa dla firmy. Jedna trzecia badanych wskazała bazę klientów i kontaktów, 28% unikalne know-how i własność intelektualną, 24% stronę internetową oraz 8% dokumentację firmową.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *