Vantage Data Centers: centrum danych 8MW w Warszawie w 2021

This post is also available in: English

Plany inwestycyjne Vantage Data Centers nabierają tempa. Po niedawnym przejęciu Etix Everywhere, firma ogłosiła duże projekty inwestycyjne typu green field w pięciu europejskich lokalizacjach, w tym w Warszawie. Polski rynek centrów danych dynamicznie się zmienia i przeżywa nową falę inwestycji.

800 mln $ na ekspansję w Europie

Vantage Data Centers (VDC), które koncentruje się na dostarczaniu przestrzeni do kolokacji największym dostawcom usług w chmurze i korporacjom, zapowiedziało ostatnio duże inwestycje w swoją ekspansję zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Inwestor wejdzie również na polski rynek.

VDC ogłosiło, że pozyskało ponad 800 mln $ nowego kapitału od swoich obecnych inwestorów i nowego inwestora finansowego Digital Colony Partners. Rok wcześniej VDC zgromadził ok. 700 mln $ na ekspansję w Ameryce Północnej.

Dzięki nowemu finansowaniu, VDC planuje teraz inwestycje w Europie. Aby przyspieszyć cały proces, firma przejęła firmę Etix Everywhere, prowadzącą 12 centrów danych dla ponad 200 klientów. Założony w 2012 roku Etix jest wiodącym dostawcą centrów danych w regionie EMEA, posiadającym centra danych o mocy ponad 50 MW, a także flagowy kampus o mocy 55 MW, budowany obecnie w Offenbach w Niemczech, tuż za Frankfurtem. Etix prowadzi również centra danych w Ameryce Łacińskiej i Afryce.

worldwide-map-vantage-data-centres
Source: Vantage Data Centers

5 nowych centrów danych, w tym Polska

Oprócz przejęcia Etix, Vantage planuje również pięć obiektów w Europie. Dyrektor generalny Vantage mówi, że firma zainwestuje łącznie około 2 miliardów dolarów w europejską ekspansję. Europejskie centra danych, które są obecnie w trakcie realizacji, znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Berlin: 64MW (5 hektarów)
  • Warszawa: 64MW (5 ha)
  • Frankfurt: 55MW (3 ha – Etix)
  • Zurych: 40MW (3 ha)
  • Mediolan: 32MW (7 hektarów)

Wszystkie wyżej wymienione projekty inwestycyjne są podzielone na etapy.

Warszawa: docelowo 21 000 m2 powierzchni netto

W pełni rozwinięty warszawski kampus będzie dysponował mocą 64 MW (dostawcą jest Innogy), 50 000 m2 powierzchni brutto i aż 21 000 m2 powierzchni IT netto, co czyni go zdecydowanie największą inwestycją, jaką kiedykolwiek zrealizowano na polskim rynku CPD. Stanowi to jedną trzecią obecnej całkowitej wielkości rynku.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od przedstawicieli VDC, pierwszy etap zakłada uruchomienie modułu 8MW w 2021 r., a dalsza ekspansja zależy od realnego zapotrzebowania ze strony klientów. Obiekt będzie zlokalizowany w północnej części Warszawy, po lewej stronie Wisły, ok. 1 km od stacji metra Młociny. Na terenie kampusu warszawskiego centrum danych znajdą się dedykowane powierzchnie biurowe dla klientów, sale konferencyjne, meet-me roomy i pokoje do odpoczynku. Obiekt będzie zapewniał redundancję N+1 we wszystkich systemach zasilania oraz redundancję N+2 na poziomie komponentów w mechanicznych systemach collingowych. Przewidywana średnia gęstość zasilania wynosi 3,23kW/m2.

Fundusze infrastrukturalne na fali

W połowie 2019 roku Digital Colony ogłosiła ostateczne zamknięcie inauguracyjnego funduszu z kapitałem 4,05 mld $, co znacznie przekroczyło pierwotny cel 3,0 mld USD. Digital Colony jest funduszem infrastrukturalnym. Firma została założona w 2018 roku przez Digital Bridge Holdings i Colony Capital. Celem funduszu jest wsparcie budowy sieci i przygotowanie do wdrożenia infrastruktury i sieci 5G, IoT, AI, cloud, DC oraz innych form infrastruktury i sieci nowej generacji.

Digital Bridge Holdings został założony w 2013 roku i ma doświadczenie w tworzeniu wartości w oparciu o aktywne zarządzanie spółkami portfelowymi obejmującymi rynki masztów telefonii komórkowej, centrów danych, małych komórek/DAS i światłowodów. Obecnie firma posiada sześć spółek portfelowych na rynkach infrastruktury ICT w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej: Andean Tower Partners, DataBank, ExteNet Systems, Mexico Tower Partners, Vantage Data Centers oraz Vertical Bridge, które łącznie zgromadziły i zainwestowały ponad 9,0 mld $.

Colony Capital to globalna firma zarządzająca inwestycjami, której aktywa zarządzane są na poziomie 43 miliardów $. Firma zarządza kapitałem w imieniu swoich udziałowców, a także inwestorów instytucjonalnych i detalicznych w funduszach prywatnych oraz w funduszach powierniczych inwestujących w nieruchomości. Colony Capital, założona 26 lat temu, ma siedzibę główną w Los Angeles, a jej główne biura znajdują się w Nowym Jorku, Paryżu i Londynie. Firma zatrudnia ponad 400 pracowników w 19 lokalizacjach w 12 krajach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *