Usunięcie skutków ataku ransomware to średnio pół miliona złotych

cyberbezpieczeństwo

This post is also available in: English

Ataki typu ransomware wciąż stanowią największe zagrożenie dla przedsiębiorców. 44% firm w Polsce posiada ubezpieczenie od tego typu ataków.

Główny cel to firmy prywatne

Jak podaje raport State of Ransomware  w 2019 r. co druga firma (51%) doświadczyła ataku typu ransomware. Polskie przedsiębiorstwa nie są na liście priorytetów ataków hakerskich . W Polsce odsetek ten jest poniżej globalnej średniej i wynosi 28%, co nie oznacza że zagrożenie nie istnieje.

Ze wszystkich ankietowanych branż zagrożonych atakami ransomware, najrzadziej dotkniętymi tego tupu atakami są instytucje publiczne. 45% przyznało się że w 2019 r. doświadczyło ataku ransomware. Wśród instytucji prywatnych najbardziej zagrożonymi branżami w poprzednim roku były firmy z branży rozrywkowej, medialnej i rekreacyjnej (60%).

56% firm w Polsce bez ubezpieczenia od ransomware

Proces ubezpieczania przedsiębiorstw w Polsce wciąż dla wielu oznacza niepotrzebny wydatek. Przeciwnego zdania są przedsiębiorstwa na świecie, które uważają że takie ubezpieczenia są normą i zabezpieczeniem dla funkcjonowania ich organizacji. 84% firm na świecie deklaruje, że posiada podstawowe ubezpieczenie od cyberataków, a 64% posiada ubezpieczenie które obejmuje okup w wyniku ataku ransomware. W Polsce 71% firm posiada podstawowe ubezpieczenie od cyberataków, a tylko 44% od ataku typu ransomware.

Według State of Ransomware 2020 aż trzy na cztery ataki kończą się zaszyfrowaniem danych. Średni koszt usunięcia skutków ataku ransomware w Polsce wynosi około 500 tys. zł, a na świecie ponad 730 tys. dolarów. Jednak większość firm nie ulega presji związanej z szybkim odzyskaniem danych. Na zapłacenie hakerom decyduje się mniej niż jedna trzecia firm.

Badanie State of Ransomware 2020 zostało przeprowadzone w styczniu i lutym 2020 r. przez Vanson Bourne, niezależną firmę specjalizującą się w badaniach rynkowych. W ankiecie wzięło udział 5000 decydentów z branży IT w 26 krajach w tym 100 respondentów z Polski.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *