Ulga na robotyzację i estoński CIT mogą przyspieszyć robotyzację w Polsce

laptop

This post is also available in: English

Tygodnik Gospodarczy PIE, wydawany przez Polski Instytut Ekonomiczny wskazuję, że obok transformacji cyfrowej czy ekologicznej, robotyzacja jest kolejnym ważnym czynnikiem rewolucji gospodarczej . Ulga na robotyzację i estoński CIT mogą przyspieszyć ten proces w Polsce.

Azja niekwestionowanym liderem

Według raportu „World Robot Report 2020” przygotowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) w 2019 roku na który powołuje się Tygodnik PIE, w fabrykach na całym świecie wykorzystywano 2,7 miliona robotów przemysłowych. Jest to wzrost o 12% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.  W przeliczeniu daje to 373 tys. nowych urządzeń. W raporcie wskazano, że w procesie robotyzacji oczywistym liderem na świecie jest Azja (liczona łącznie z Australią), która liczy 1,7 miliona robotów, co stanowi 63% wszystkich robotów przemysłowych na świecie. Dla porównania w Europie funkcjonuje 580 tys. takich robotów, a w Ameryce Północnej ponad 360 tys. W Europie liderem są Niemcy z 221 tys. robotów, przed Włochami (74,4 tys.) i Francją (42 tys.).

W zestawieniu dotyczącym liczby zainstalowanych nowych robotów w 2019 r. liderem okazały się Chiny z 140,5 tys. sztuk. Drugie miejsce zajęła Japonia (49,9 tys.), a podium uzupełnia USA (33,3 tys.). Patrząc na region europejski najszybsze tempo automatyzacji zanotowano w Niemczech (20,5 tys.), we Włoszech (11,1 tys.) oraz we Francji (6,7 tys.). W rankingu znalazła się również Polska. Wśród 15 krajów, które wprowadziły najwięcej robotów przemysłowych w 2019 roku, Polska zajęła 14 miejsce z 2,6 tys. nowymi urządzeniami. Tygodnik Gospodarczy PIE zaznacza, że spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej (do której należy również Polska), tylko Słowacja znalazła się w zestawieniu dotyczącym liczby robotów na pracownika. Zajęła 17 miejsce (na 20 uwzględnionych) z wynikiem 169 robotami przypadającymi na 10 tys. zatrudnionych.

Ulgi podatkowe

Według Tygodnika Gospodarczego PIE obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 prawdopodobnie przyspieszy trend w kierunku robotyki i automatyzacji pracy. Wskazywano, że znaczący wpływ na to będą miały również zmiany prawne, takie jak ulgi podatkowe na robotykę i estoński CIT, który może stać się narzędziem proinwestycyjnym.

,,Tendencja przyrostu liczby instalowanych robotów przemysłowych w Polsce jest pozytywna, lecz różnica, która dzieli nas od najbardziej rozwiniętych gospodarek, jest wciąż znaczna. Robotyzacja, obok transformacji cyfrowej czy ekologicznej, jest kolejnym ważnym elementem gospodarczej rewolucji, która odbywa się na naszych oczach. Jest również szansą na zmianę struktury gospodarki i miejsca w globalnych łańcuchach wartości” – podsumowali artykuł.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *