UKE zaplanował budżet na 2022 r.

kalkulator - pieniądze

This post is also available in: English

4,8 mld zł – taki budżet wstępnie przyjął Urzędu Komunikacji Elektronicznej na 2022 r. W planach na przyszły rok UKE przewiduję m.in. rozdysponowanie częstotliwości radiowych oraz długo zapowiadaną aukcję 5G.

4,1 mld zł z częstotliwości radiowych

Głównym punktem w nadchodzącym roku ma być przede wszystkim rozdysponowanie częstotliwości radiowych, z których UKE szacuje osiągnąć przychód na poziomie 4,1 mld zł (85% wszystkich przychodów). W pierwszej kolejności proces obejmie procedurę przydziału bloku 5 MHz w paśmie 800 MHz, który w poprzednich latach był zarezerwowany przez Sferię. Podmiot należący do Grupy Polsat Plus jednak nie zdecydował się na przedłużenie rezerwacji. UKE przewiduje, że wpływy z tego tytułu mogą wynieść 914 mln zł.

Przyszły rok to również przedłużenie terminu ważności umów dla Aero2 oraz P4. Pierwszy operator wykorzystuję częstotliwości na paśmie 1800 MHz, z kolei właściciel sieci Play, w paśmie 2100 MHz. Obydwie umowy przyniosą UKE przychody na poziomie 1,3 mld zł.

Z zakresu częstotliwości radiowych, UKE w 2022 r. przewiduję prolongowanie pasma 2100 MHz. Pozostałe środki pozyskane przez regulatora rynku telekomunikacyjnego do skarbu państwa to m.in.: pozostałe opłaty za korzystanie z częstotliwości radiowych, licencje sieciowe UMTS oraz opłaty za przydział numeru telefonicznego. Razem z innymi źródłami przyniosą w przyszłym roku  ok. 700 mln zł.

Długo oczekiwana aukcja 5G

Wszystko na to wskazuję, że w 2022 r. w końcu odbędzie się długo oczekiwana aukcja 5G, obejmująca częstotliwości pasma 3,6 GHz. Dla przypomnienia, cel ten został wpisany przez UKE na 2021 r. W przypadku przychodów, urząd nie przewiduję zmian w stosunku do konstrukcji aukcji z poprzednich lat.

Podobne wpisy