UKE sprawdził, jak dzieci w Polsce korzystają z telefonów komórkowych

dziecko - telefon

This post is also available in: English

Telefony komórkowe stają się nieodzownym elementem funkcjonalnym w dzisiejszym świecie, nawet w najmłodszych grupach wiekowych. Według badania UKE już 79,4% dzieci w Polsce posiada komórkę, a większość (46,8%) zaczyna korzystać z własnego urządzenia już w wieku 7-8 lat.

98% telefonów to smartfony

Równocześnie praktycznie tyle samo rodziców (79,6%) przyznaje, że ich dziecko ma telefon. Ta sama grupa zapytana o powody dla których ich dzieci nie posiadają komórki, 57,8% wskazuje, że urządzenie może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Kolejne 36,3% uważa, że ich dziecko nie ma potrzeby korzystania z telefonu, a 30,4% wskazuje na problem zetknięcia się z niepożądanymi treściami.

Natomiast w najmłodszej kategorii wiekowej, przy określaniu posiadania telefonu komórkowego, możemy mówić właściwie o smartfonach, gdyż spośród wszystkich dostępnych urządzeń (smartfonów, telefonów tradycyjnych i uproszczonych), smartfony stanowią 97,7% wszystkich urządzeń.

Niewielka przewaga ofert abonamentowych

Przyglądając się ofertom, 47% umów na telefonie komórkową to opcja abonamentowa. Warte podkreślenia jest to, że w przypadku 79,1% procent decyzji o wyborze konkretnej oferty, decydujący głos mieli rodzice, w porównaniu do 2,5% w przypadku dzieci.

Blisko połowa badanych (48,5%) równocześnie deklaruje, że ich średni miesięczny rachunek za telefonie komorową ich dzieci mieści się w przedziale 21-30 zł. Tylko 12,3% uważa, że jest to wydatek powyżej 41 zł miesięcznie.

Odmienne zdanie dzieci i rodziców w przypadku usług

Co ciekawe, najpopularniejszą usługą w przypadku telefonów komórkowych wskazywanych przez dzieci w Polsce jest wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie SMS-ów. Korzystanie z tych usług deklaruje odpowiednio 85,9% i 78,6% badanych. Jest to więcej wskazań niż przeglądanie internetu w telefonie (65,2%), granie w gry (65,2%), korzystanie z aplikacji (53%) a nawet korzystanie z portali społecznościowych (52,4%). Nieco inne zdanie na ten temat mają rodzice. Według nich kolejność ta wygląda następująco: granie w gry (86,4%), dzwonienie (82,7%), wysyłanie SMS-ów (69,3%), korzystanie z aplikacji (61,6%) przeglądanie internetu (59,3%) oraz korzystanie z portali społecznościowych (54%).

Równocześnie z badania UKE wynika, że co dziesiąte dziecko ze smartfonem korzysta z usług premium. Najczęściej dotyczy to dodatkowych wydatków na gry (52,2%) i aplikacje (48,3%).

Podobne wpisy