UKE: Są już decyzje regulujące współdzielenie kabli telekomunikacyjnych

infrastruktura-kablowa

This post is also available in: English

UKE coraz bliżej regulacji sektora kablowego. Regulator wydał decyzje regulujące dostęp do infrastruktury wewnątrzbudynkowej należących do sześciu operatorów.

Sześciu operatorów z otwartą infrastrukturą

13 maja 2019 r. UKE wydał decyzje określające warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie kabli telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych. Decyzje nakładające obowiązek udostępniania infrastruktury wewnątrz budynków konkurentom otrzymali Netia, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, INEA oraz TOYA. Regulator nie narzucił kablówkom czasu na wdrożenie decyzji, więc tak kwestia pozostaje nadal otwarta i będzie podlegać dyskusjom w postępowaniu drugoinstancyjnym. Konsultacje projektów wspomnianych decyzji UKE rozpoczął z początkiem tego roku. Decyzje regulujące regulator opublikował 21 maja.

Sześć sieci objętych regulacjami dysponuje infrastrukturą obejmującą od 6% do 20% wszystkich budynków na terenie swojego działania. Kolejne sieci na rynku charakteryzuje mniejsza skala.

Operatorzy kablowi w opozycji

Regulacja sektora kablowego ogólnie nie spotkała się z przychylnością sieci kablowych. Operatorzy są zdania, że jest ona bezzasadna, gdyż na rynku hurtowym nie widać większego zainteresowania dostępem do infrastruktury kablowej. Poza tym  już teraz sektor kablowy wymienia się elementami infrastruktury na zasadach komercyjnych, głównie tam, gdzie powielanie sieci byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Część branży uważa jednak, że dostępem do infrastruktury kablowej mogą być zainteresowani operatorzy komórkowi, zamierzający oferować w pakiecie internet stacjonarny, telefon czy nawet płatną telewizję – chodzi głównie o T-Mobile i P4.

Regulacja na rzecz konkurencyjności sektora kablowego

Decyzje stanowią realizację Strategicznych kierunków działań UKE na lata 2017-2021. Działania regulatora mają na celu promowanie wspólnych inwestycji, wspieranie budowy i współkorzystania z infrastruktury oraz zapewnienie efektywnej współpracy międzyoperatorskiej. Celem regulacji jest również przyspieszenie procedur blokujących rozwój skutecznej konkurencji na rynku – krótszy czas postępowań z wniosku operatorów o umożliwienie budowy infrastruktury. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *