UKE przedstawia plan dotyczący pasma 2100 MHz

laptop - dane - wykresy

This post is also available in: English

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił szczegółowy plan uzupełnienia częstotliwości z zakresu 2100 MHz należących do 4 największych operatorów komórkowych w Polsce. Cały proces będzie składał się z pięciu etapów.

Wyzwanie zarówno dla UKE jak i operatorów

Zgodnie z planem UKE w 2022 r. rozpocznie się proces poszerzania pasma 2100 MHz, w wyniku którego czterech operatorów komórkowych w Polsce zyska dostęp z obecnych 14,8 do 15 MHz. Pierwszy etap ,,reshuffling” będzie dotyczyć przesunięcia wszystkich niesparowanych bloków 5 MHz w lewo o 100 kHz. Blok 14,8 MHz (FDD) należący do Orange zostanie przesunięty w lewo o 400 MHz, blok T-Mobile o 200 kHz w lewo, blok P4 o 200 kHz w prawo, natomiast blok Polkomtela pozostanie na swoim miejscu.

W efekcie bloki FDD będą rozmieszczone tak, że każdy blok ma wolną szerokość pasma około 100 kHz z każdej strony. Jest to najlepszy układ do rekonfiguracji, zwłaszcza dla przyszłych konfiguracji sieci.

Kolejne etapy

Drugi etap będzie dotyczyć rekonfiguracji sieci oraz decyzji w sprawie pozwoleń radiowych i zmiany wpisów do rejestru. UKE jest zdania, że procedura ta rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu 2022 r. i będzie przewidywać 90-dniowy termin wejścia w życie nowej aranżacji pasma. Do tego czasu operatorzy komórkowi powinni przygotować się do sprawnej rekonfiguracji swojej sieci, a Urząd do wydania ponad 30 tys. decyzji w sprawie pozwoleń radiowych oraz zmiany wpisów do rejestru urządzeń.

Trzecim etapem jest zarezerwowanie pasma częstotliwości 2100 MHz na kolejny okres. Procedura ta potrwa co najmniej 30 dni, a same decyzje będą mogły być już wydane w maju 2022 roku. W tym miejscu UKE wspomina również o paśmie częstotliwości TDD (niesparowane 5 MHz), które początkowo miało być przeznaczone przez operatorów na usługi szerokopasmowe. Jednak do dziś nie udało się opracować odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli na jego efektywne wykorzystanie. Dlatego ta przepustowość nie będzie używana.

Czwarty etap to już dopełnienie rezerwacji przez operatorów komórkowych w blokach FDD z 14,8 do 15 MHz. Decyzje dotyczy w sumie rezerwacji 200 kHz sparowanego bloku. Piątym, ostatnim etapem całego procesu będzie wydanie decyzji ws. pozwoleń radiowych i wpisu do rejestru. Obejmie on ponad 30 tysięcy decyzji.

Podobne wpisy