UKE podaje termin rozszerzania bloków pasma 2100 MHz

spotkanie - rozmowa -

This post is also available in: English

W drugim kwartale 2022 r. zakończy się proces rozszerzania bloków pasma 2100 MHz. Decyzja ta została już ustalona z czterema największymi operatorami komórkowymi w Polsce, a sam proces ma zagwarantować ok. 1,9 mld zł przychodów.

Wspólna decyzja z 4 MNO

Rzecznik UKE, Witold Tomaszewski opublikował post na Twitterze z którego wynika, że proces poszerzania pasma 2100 MHz zakończy się w drugim kwartale 2022 roku. Zgodnie ze wstępną decyzją, każdy z czterech operatorów komórkowych w Polsce zyska dostęp z obecnych 14,8 do 15 MHz. Ponadto w tym czasie regulator zamierza przedłużyć rezerwację częstotliwości z pasma 2100 MHz na kolejne 15 lat. Decyzje zostały już ustalone z czterema głównymi MNO w Polsce – Orange, Play, Plus i T-Mobile.

W swoim poście, Witold Tomaszewski zaznacza również, że dokładniejsze informacje odnośnie dalszych procedur pojawią się w najbliższych tygodniach. Zaznacza, że proces poszerzania pasma 2100 MHz jest jednym z najprostszych działań zaplanowanych przez UKE. Jest on pewnego rodzaju poligonem testowym. W kolejnym etapem będą pasma 1800 MHz.

Nawet 1,9 mld zł przychodów

Procedura rozszerzenie pasma 2100 MHz oraz ich przedłużenia o 15 lat przyniesie nawet 1,9 mld zł przychodów. Środki te mają zasilić Skarb Państwa. Z kolei cały zaplanowany budżet UKE na 2022 r. przewiduje ok. 4,8 mld zł przychodów.

Podobne wpisy