UE z pierwszymi sankcjami za cyberataki

UE

This post is also available in: English

Pod koniec lipca 2020 roku po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej nałożono sankcje na podmioty i osoby dokonujące cyberataków na społeczności i państwa członkowskie.

Pierwsze decyzje

Nałożenie sankcji na podmioty odpowiedzialne za cyberataki było możliwe dzięki przyjętej przez Radę Unii Europejskiej ustawy z dnia 17 maja 2019 r., która wprowadziła przepisy umożliwiające karanie cyberprzestępców. Wprowadzenie tego typu ustawy jest odpowiedzią na coraz większą ilość cyberataków, które stanowią zagrożenie dla UE i jej członków. W celu osiągnięcia bezpieczeństwa i w ramach wspólnej polityki zagranicznej przepisy te można również zastosować do cyberataków na państwa trzecie lub organizacje międzynarodowe.

30 lipca 2020 r. Rada UE podjęła decyzję nałożenia sankcji na 6 osób i 3 podmioty odpowiedzialne za cyberataki na OPCW (Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej) z 2017 r. oraz ataki znane pod nazwami „WannaCry”, „NotPetya” oraz „Operation Cloud Hopper”. Według nieoficjalnych informacji za atakami stał rosyjski wywiad wojskowy. Sankcje polegają na zakazie podróżowania i zamrożeniu aktywów na terytorium UE. Ponadto kraje członkowskie nie mogą zapewniać funduszy podmiotom objętym sankcjami.

Wspólne bezpieczeństwo

Unia Europejska jest świadoma rosnącego zagrożenia, jakie stwarzają cyberataki. W ostatnim czasie podejmuje kroki w celu ustanowienia stabilnej, pokojowej i bezpiecznej cyberprzestrzeni.

,,Będziemy nadal zacieśniać naszą współpracę, by wspierać międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilność w cyberprzestrzeni, zwiększając globalną odporność, oraz podniesienie świadomości na temat cyberzagrożeń i złośliwej cyberprzestrzeni.” – podsumował nałożenie sankcji szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *