Transformacja cyfrowa w Polsce

praca IT

This post is also available in: English

Dell Technologies opublikowało wyniki globalnego badania dotyczącego pomiaru postępu transformacji cyfrowej na całym świecie, w tym również dla Polski. Polskie organizacje w porównaniu do 2018 r. coraz bardziej stawiają na digitalizację.

Dla 81% polskich firm digitalizacja jest priorytetem

Tegoroczne badanie „Digital Transformation Index” pokazuje, że w 81% polskich organizacjach transformacja cyfrowa jest priorytetem przy wyznaczaniu celów. W zestawieniu liderów biznesu z 18 krajów, Polska wypada powyżej średniej europejskiej (75%). Liczba organizacji określanych mianem Digital Adopters w porównaniu do badania z 2018 r. wzrosła o niemal jedną piątą i obecnie wynosi 43% (Europa 39%). Zwiększyła się również liczba firm najbardziej zaawansowanych pod względem technicznym. W tym roku tytuł Digital Leaders otrzymało 9% organizacji w Polsce, w porównaniu do 5% z 2018 r. (Europa 6%).

Z drugiej strony zmniejszyła się liczba organizacji nazywanych  Digital Laggards i Digital Followers. W przypadku pierwszego określenia, liczba organizacji najmniej dojrzałych technologicznie zmniejszyła się w Polsce o 3% (na świecie spadek o 6%), a organizacji Digital Followers spadek o 23% (na świcie spadek o 17%). Według badania Dell Technologies organizacje te przeszły do bardziej zawansowanych technologicznie grup określanych mianem Digital Adopter i Digital Evaluator.

Kluczowe inwestycje

W porównaniu do badania przeprowadzonego w 2018 r., Polskie organizacje zmieniły priorytety inwestycji w cyfryzację. Przed wybuchem pandemii oraz zmianą w funkcjonowaniu wielu organizacji na świecie, większość firm koncentrowała się bardziej na technologiach podstawowych. W tym roku aż 89% organizacji przyznało potrzebują bardziej zwinnej, skalowalnej infrastruktury informatycznej, aby zapobiec niespodziewanym zdarzeniom. Do trzech najważniejszych inwestycji w 2020 r. według organizacji w Europie należą: Rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa (42%), Infrastruktura 5G (36%), Narzędzia do zarządzania danymi (35%). Polskie priorytety inwestycyjne różnią się trochę od organizacji w Europie. Dla połowy organizacji kluczowym przedsięwzięciem w tym roku jest wdrożenie technologii 5G, dla 44% inwestycję w gotowy hardware 5G i dla 41% inwestycje w rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

14% organizacji w Polsce obawia się również, że mogą nie przetrwać kilku najbliższych lat. Jest to wynik  dwukrotnie niższy niż w przypadku organizacji w Europie i o 18% w skali globalnej.

Badanie zostało zrealizowane przez firmą badawczą Vanson Bourne na zlecenie Dell Technologies w lipcu i sierpniu 2020 r. Badanie objęło 4 300 liderów biznesu, od MŚP po korporacje w 18 krajach, w tym również w Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *