Transformacja cyfrowa biznesu zwiększa przychodowość polskich przedsiębiorstw

transformacja-cyfrowa_biznesu

This post is also available in: English

Transformacja cyfrowa to obecnie jeden z głównych trendów w polskiej przedsiębiorczości. 8 na 10 dużych firm i korporacji w Polsce ocenia poziom cyfryzacji własnego biznesu co najmniej dobrze. Równocześnie 90% dużych przedsiębiorstw zauważa, że transformacja cyfrowa biznesu ma pozytywny impact na poziom ich przychodów.

Firmy inwestując w cyfryzację biznesu, mogą liczyć na wyższe przychody

W 2019 r. Instytut badawczy ICAN Research wspólnie  z firmą Orange Polska (Orane Insight) zrealizował projekt badawczy „Cyfryzacja dużych firm i korporacji” (m.in. wywiady ankietowe w 304 dużych firmach i korporacjach) w celu sprawdzenia jak inwestycje w transformację cyfrową biznesu przekładają się na przychody polskich przedsiębiorstw. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wysoki względem firm zagranicznych – 83% badanych ocenia poziom cyfryzacji swojej firmy co najmniej dobrze. Dla porównania, we wcześniejszej edycji badań z 2018 r. analogiczny wskaźnik wyniósł 76%. Z cytowanego badania wynika, że polskie firmy inwestujące w cyfryzację w największym stopniu koncentrują się w tym zakresie na zmianach informatycznych w obszarach digitalizacji sprzedaży (65%) i procesów posprzedażowych (41%).

Optymalna cyfryzacja przedsiębiorstw w opinii badanych przekłada się na również na wymierne efekty biznesowe. Zdecydowana większość firm poddanych ankiecie twierdzi, że proces cyfryzacji ich działalności pozwolił na zwiększenie poziomu generowanego przez nie przychodu. Odsetek firm widzących taką zależność wzrósł z 73% w 2018 r. do 89% w 2019 r. W dużej mierze wiąże się to budowaniem istotnej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Wpływ cyfryzacji na przychody przedsiębiorstwa zależny od branży

Z badania ICAN Research wynika, że transformacja cyfrowa biznesu ma różną siłę impactu na poszczególne sektory gospodarcze. Największą korelację między cyfryzacją, a wzrostem przychodów (w ocenie respondentów) widać w sektorach usługowym, handlowym (głównie dzięki rozwojowi branży e-commerce) oraz produkcyjnym.

Transformacja cyfrowa biznesu: najpierw trzeba ponieść koszty

Transformacja cyfrowa biznesu jest nieuniknionym zjawiskiem, które prędzej czy później powinno objąć zdecydowaną większość polskiego ekosystemu przedsiębiorstw.  Proces ten niejednokrotnie bywa jednak bardzo kosztowny. Potrzebne są inwestycje w technologie, analitykę czy narzędzia, ale także zasoby ludzkie, w tym zespół ekspertów z takich dziedzin jak nowe technologie, big data oraz sztuczna inteligencja. Z drugiej strony taki wysiłek inwestycyjny w perspektywie kolejnych okresów funkcjonowania przedsiębiorstwa  pozytywnie przekłada się na generowane przychody.

Potencjał analityki biznesowej

Jednym z istotnych obszarów cyfrowej transformacji biznesu jest analityka biznesowa, która jest kluczowym elementem budowy przewagi konkurencyjnej organizacji, skutkującym w lepszych wynikach sprzedażowych. Obecnie rozwiązanie to wykorzystuje póki co znikoma liczba firm w Polsce. Okazuje się, że szerszą implementację analityki biznesowej w polskim biznesie hamują konkretne bariery. Według badania Orange Insights kluczowe problemy dotyczą samych danych, które są niekompletne i nieaktualne (63%), nieustrukturyzowane, wymagające uspójnienia nazewnictwa i pogrupowania (49%), a także za mało obszerne, aby móc je wykorzystać do robienia zaawansowanych analiz (54%). Niemal w co drugiej firmie problematyczny stał się brak kompetencji w zakresie analityki (54%), zwłaszcza z perspektywy zarządów.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *