Tauron telekomunikacyjnym hurtownikiem

Hawe-Telekom-światłowody

This post is also available in: English

Grupa Tauron planuje wystartować z ofertą sieci światłowodowej, która była budowana przy wsparciu środków UE w ramach programu ,,Polska Cyfrowa”. Jak informuje grupa, pierwsze 7 tys. pilotażowych adresów ma zostać uruchomionych jeszcze w maju 2021 r. Równocześnie podkreśla, że Tauron ma zostać jedynie hurtownikiem usług telekomunikacyjnych, i nie planuje sprzedaży usług detalicznych.

Pierwsze próby już w maju br.

Tauron poinformował o postępach w pracy przy budowie nowo budowanej sieci FTTH. Wynika z nich, że grupa już w II kw. 2021 r. chce zacząć świadczyć usługi telekomunikacyjne. Pierwsze, pilotażowe próby mają odbyć się w maju, w których to planowane jest podłączenie 7 tys. adresów. Jak podkreśla Krzysztof Krywko, dyrektor Centrum Usług Biznesowych Telekomunikacji w Tauron Obsługa Klienta, grupa w przeciągu najbliższego kwartału ma podjąć decyzję o podłączeniu kolejnej puli adresów dla operatorów.

„W drugim kwartale 2021 roku rozpoczniemy świadczenie usług telekomunikacyjnych dla biznesu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w działalności telekomunikacyjnej, świadcząc dotychczas usługi dla operatorów telekomunikacyjnych. Dysponujemy nowoczesną siecią telekomunikacyjną, bezpiecznym data center oraz punktami styku z największymi operatorami telekomunikacyjnymi, dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć nasze działania o usługi dla biznesu” – dodał Leszek Chwalik, wiceprezes ds. CUW IT w Tauron Obsługa Klienta

Brak planów odnośnie sprzedaży detalicznej

Ostatecznie, koniec realizacji projektu telekomunikacyjnego, budowanego w ramach programu ,,Polska Cyfrowa” planowany jest na koniec 2022 r. W jego ramach przewidziane jest utworzenie sieci optycznej do 102 tys. gospodarstw domowych w trzech województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Grupa Tauron, już lutym br. zdradziła, że na koniec 2020 r.  wybudowała 2604 km łączy i 145 węzłów dostępowych. Jest to odpowiednio 51% i 85% planowanej inwestycji. Jednak, jak zaznaczył Tauron, grupa nie zamierza sprzedawać usług detalicznych – mimo dużego potencjału. Grupa będzie odpowiedzialna wyłącznie za sprzedaż usług hurtowych, na rzecz swoich partnerów.

,,Pierwsze funkcjonalności platformy planujemy wdrożyć do końca bieżącego roku, a API komunikujące się z systemami innych operatorów w 2022 r. (…) Grupa Tauron nie przewiduje sprzedaży usług detalicznych” – dodaje Krzysztof Krywko.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *