Tauron i Microsoft w projekcie Inteligentne Miasto

parking - ulica

This post is also available in: English

Tauron i Microsoft zawarły kolejne porozumienie, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej. Pierwszym, pilotażowym miastem dla przedsięwzięcia ,,Inteligentne Miasto” będzie Wrocław, jednak jak podkreślają autorzy, projekt posłuży do stworzenia uniwersalnego systemu operacyjnego dla miasta, który w przyszłości będzie wykorzystywany w innych lokalizacjach w Polsce.

Inteligentne Miasto

Z informacji opublikowanych przez Tauron wynika, że współpraca będzie w głównej mierze polegać na dostarczeniu usług, które posłużą mieszkańcom w ich codziennym życiu. Wśród pierwszych realizacji ma znaleźć się m.in. narzędzia usprawniające ruch uliczny, rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także dostęp do informacji o jakości powietrza i wolnych miejscach parkingowych na terenie miasta.

„We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in. wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście” –  ocenił Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. finansów Tauronu.

Narzędzia od Microsoft

Do realizacji zadań z zakresu Inteligentne Miasto, posłużą narzędzia dostarczone od Microsoft, w tym platforma Microsoft Azure i narzędzia Power BI. Znajdą one swoje zastosowanie szczególnie w przypadku analizy danych, które będą dostarczane dzięki licznikom energetyczny, czujnikom jakości powietrza czy nawet miejskim kamerom. Następnie dzięki rozwiązaniom wykorzystującym sztuczną inteligencję, posłużą one wizualizacji oraz budowaniu modeli predykcyjnych.

Tauron przy wsparciu chmury Microsoft stworzy środowisko, które będzie dostarczać miastu lepsze usługi lub całkowicie nowe rozwiązania, podnosząc komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. W ramach współpracy, ma powstać również Centrum Kompetencyjne, gdzie Microsoft przeprowadzi szereg warsztatów dla pracowników Tauronu.

Po raz pierwszy ma miejsce sytuacja, w której synergia nowoczesnych technologii informacyjnych z projektami z obszaru energetyki, środowiska, mobilności i zarządzania skutkują konkretnymi rozwiązaniami dla poprawy standardu życia mieszkańców i zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Ewa Drozd, członkini zarządu w polskim oddziale Microsoft.

Podobne wpisy