Tauron i Lotos przykładem dla sektora energetycznego w zakresie adopcji chmury obliczeniowej

energetyka

This post is also available in: English

Sektor energetyczny w Polsce, już od dłuższego czasu wymaga gruntownych zmian w procesie adaptacji rozwiązań cyfrowych, szczególnie dotyczących chmury. Tylko nieliczne firmy z tego obszaru podejmują jakiekolwiek działania, których celem jest poprawa ich pozycji w zmieniającym się świecie. Przykładem tutaj mogą być próby podejmowane przez liderów polskiej energetyki, takich jak Tauron oraz Lotos. Jednak jak pokazują dane, jedynie co trzeci przedsiębiorca z sektora utilities w Polsce korzysta z tego typu rozwiązań. Problemem tutaj nie są tylko wewnętrze decyzje firm, lecz skomplikowane oraz wielowymiarowe procedury prawne, które dla większości podmiotów stanowią barierę nie do przejścia. Firmy obawiają się również wysokich kosztów inwestycyjnych oraz bezpieczeństwa danych.

Tauron z usługami od Microsoft

Jednym z liderów w branży energetycznej, nie tylko pod względem świadczonych usług, ale również w zakresie zastosowania chmury obliczeniowej jest Tauron. Firma już od dłuższego czasu systematycznie inwestuję w rozwiązania, które pomagają jej sprostać obecnym wyzwaniom. W ostatnim czasie spółka wdrożyła usługi dostarczane od Microsoft, które zapewniają jej 15 tys. pracownikom dostęp do Microsoft 365, w tym Microsoft Teams. Inwestycja objęła również narzędzie Power Platform, które umożliwia budowanie aplikacji specjalnie dostosowanych do potrzeb Tauronu. Właśnie dzięki niej powstały m.in. takie rozwiązania jak “komunikacja kryzysowa” oraz prototyp “inspekcji stacji transformatorowych”.

Microsoft 365 to nie wszystko. Umowa pomiędzy firmami zakłada również dostęp do zasobów obliczeniowych. Mogą one okazać się przydatne zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo Tauron dzięki chmurze może prognozować zużycie i zapotrzebowanie na określone usługi, prognozować ceny surowców, prowadzić badania R&D związane z analizą big data oraz obliczeniami macierzowymi.

Lotos również z narzędziami od Microsoft

Przetwarzanie w chmurze istotne jest również dla Lotosu. Firma podobnie jak Tauron, zdecydowała się na rozwiązania od Microsoft. W jej przypadku, istotne okazało się jednak bezpieczeństwo. W tym celu Lotos wdrożył usługę Azure Information Protection, która zapewnia system bezpiecznego etykietowania oraz monitorowania dokumentów, który następnie umożliwia szyfrowanie i zarządzanie dokumentami.

Z istotnych wydarzeń z zakresy cyfrowej transformacji, Lotos zrealizował projekt o nazwie ,,cyfrowe biurko”, które obejmowało częściową migrację funkcjonalności do chmury. Rozwiązanie to stało się istotne z punktu pandemii Covid-19. Przedsięwzięcie umożliwiło udostępnienie wszystkim pracownikom systemu firmy, z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu koncern nie tylko usprawnił procesy zachodzące w firmie, ale również poprawił jakość obsługi, bezpieczeństwa i zarządzania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *