T-Mobile z nowym komercyjnym data center

This post is also available in: English

T-Mobile rozbudowuję swoją infrastrukturę. Operator w Warszawie otworzył nowy obiekt data center o powierzchni kolokacyjnej ponad 1700 mkw. Będzie on wspierał zarówno infrastrukturę operatora, jak i jego klientów.

Specyfikacja obiektu

Polski rynek data center przechodzi prawdziwy boom inwestycyjny. Co jakiś czas otrzymujemy nowe informacje o planowanych inwestycjach lub otwarciu nowych obiektów w tym obszarze. Do tej grupy dołączył teraz T-Mobile, który w Warszawie otworzył swoje szóste komercyjne data center. Z informacji opublikowanych przez operatora wynika, że całkowita powierzchnia brutto obiektu wynosi ponad 4 300 mkw, z czego powierzchnia kolokacyjna obiektu przekracza 1 700 mkw. Układ komór serwerowych obejmuję 8 komór o powierzchni ok. 215 mkw każda, na 3 kondygnację.

Centrum danych zlokalizowane w Warszawie jest połączone z innymi obiektami T-Mobile. Operator podaję, że jest podłączony do łącza Ethernet o prędkości 400Gbit/s, które może zapewnić niezawodną przepustowość zewnętrznym operatorom i dostawcom usług na całym świecie. Sam obiekt będzie wspierał zarówno infrastrukturę operatora, jak i jego klientów. Pierwsze 250 mkw zostało już wynajęte.

Nieodzownym elementem każdego obiektu data center jest jego certyfikacja. Obiekt T-Mobile przeszedł szereg testów prowadzonych przez niezależny podmiot audytujący i potwierdzający jego zgodność z wymogami certyfikacji ANSI/TIA 942 oraz europejską i polską normą EN-PN 50600.

Energia z odnawialnych źródeł energii

To, co również wpływa na rynek data center, nie tylko w Polsce, to stawianie na zieloną energię. Tak jest również w przypadku nowego obiektu T-Mobile. Data center zlokalizowane w Warszawie jest w całości zasilane z odnawialnych źródeł energii. Współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) określający udział całkowitej energii elektrycznej zużywanej w centrum danych wynosi 1,3.

Więcej informacji na temat rynku centrów danych w Polsce możesz znaleźć w naszym raporcie ,,Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Podobne wpisy