T-mobile uwalnia częstotliwości dla sieci 5G

5G - stacja

This post is also available in: English

Pierwszego października 2021 r. T-Mobile Polska zakończył proces wyłączania sieci 3G w paśmie 2100 MHz, zwalniając go tym samym na potrzeby sieci 5G. Jak podkreśla operator, zmiana ta będzie miała realny wpływ na szybkość i jakość usług świadczonych w technologiach LTE/5G.

Małe znaczenie technologii 3G

Wyłączanie sieci 3G na pasmach 2100 MHz jest realizacją planów T-mobile, zapowiadanych jeszcze w 2020 r. Decyzja ta byłą podjęta z myślą poprawy świadczonych usług, szczególnie w technologii 5G. Jak podkreśla operator, uwolnienie pasma wpłynie na pojemność sieci oraz średnie prędkości przesyłania danych. Równocześnie T-mobile zaznacza, że usługa oparta na sieci 3G konsekwentnie spada od kilku lat, tym samym maleje zapotrzebowanie klientów na korzystanie z sieci trzeciej generacji.

,,Optymalne wykorzystanie posiadanych częstotliwości jest kluczowe dla zapewnienia klientom oczekiwanej jakości usług. Realizacja tego projektu pozwoliła nam nie tylko utrzymać, a nawet podnieść średnie prędkości osiągane przez klientów i to pomimo stale rosnącego zapotrzebowania na usługi. Jednocześnie pozostawienie 3G na częstotliwościach 900 MHz gwarantuje odpowiednie zasoby sieciowe do obsłużenia klientów, którzy nadal korzystają z usług w tej technologii” – ocenia Petri Pehkonen, Członek Zarządu odpowiedzialny za obszar Technologii i Innowacji.

Nie oznacza to jednak, ze T-mobile całkowicie pozbędzie się infrastruktury obsługującej 3G. Obecnie w sieci działa jeszcze kilkadziesiąt takich stacji, które T-Mobile zostawił z uwagi na szczególne potrzeby w wybranych lokalizacjach. Sama zaś technologia jest świadczona na pasmach o innych częstotliwościach, dokładnie na 900 MHz. Całkowity proces wyłączenia 3G przez operatora planowany jest na 2023 r.

Podobne wpisy