T-Mobile Polska z dostępem do całej sieci światłowodowej INEA

T-Mobile-INEA-światłowód

This post is also available in: English

T-Mobile dzięki kolejnej umowie z INEĄ zagwarantował sobie dostęp do całej sieci światłowodowej operatora kablowego, również tej części budowanej z puli własnych środków. W sumie korzystając z aktywów INEI, T-Mobile będzie mógł dotrzeć do około 530 tys. gospodarstw domowych, umacniając w ten sposób swoje kompetencje operatora konwergentnego.

T-Mobile i INEA zacieśniają współpracę

T-Mobile Polska oraz INEA podpisały umowę dotyczącą dostępu do sieci światłowodowej kablówki przez Magentę na wszystkich obszarach, gdzie infrastruktura była budowana w ramach własnych inwestycji wielkopolskiego operatora. Umowa została podpisana na czas nieokreślony. Wcześniej, bo w grudniu 2019 r. operatorzy porozumieli się w sprawie dostępu T-Mobile do sieci INEI na obszarach drugiego konkursu POPC. Tym samym T-Mobile ma do dyspozycji całą sieć światłowodową INEI, w oparciu o którą może budować swoje kompetencje operatora konwergentnego, głównie w segmencie B2C, świadcząc między innymi usługi stacjonarnego dostępu do internetu po światłowodzie. W sumie korzystając z aktywów INEI, T-Mobile będzie mógł dotrzeć do około 530 tys. gospodarstw domowych. Komercyjny start usługi FTTH w oparciu o infrastrukturę INEI planowany jest na marzec tego roku.

T-Mobile: dostęp również do światłowodów Orange i Nexery

T-Mobile na mocy odpowiednich umów ma również dostęp do infrastruktury światłowodowej Orange oraz Nexery.  W połowie 2019 r. T-Mobile wprowadził na rynek usługę światłowodowego dostępu do internetu w oparciu o sieć Orange. W segmencie B2C usługa dostępna jest w ofercie konwergentnej pozycjonowanej pod nazwą Magenta 1, razem z pakietem usług mobilnych oraz dostępem m.in. do platform Netflix, Eleven Sports, serwisu Ipla, darmowych kanałów telewizji cyfrowej, gier i rozrywki dla dzieci. Jest to pierwsza kompleksowa oferta T-Mobile dla domu, która wpisuje się w długofalową strategię firmy, w ramach której operator będzie oferował klientom domowym coraz szerszy zakres usług. W segmencie B2B usługa internetu światłowodowego dostępna jest natomiast pod marką Magenta Biznes 1. Taryfy Magenta zapewniają mniejszym przedsiębiorstwom dostęp do sieci światłowodowej wysokiej jakości, a także szeregu dodatkowych usług, takich jak pakiety bezpieczeństwa czy oprogramowanie biznesowe. Oferta konwergentna T-Mobile bezpośrednio rzutuje na działalność operatora w segmencie mobilnym – wspomoże proces lojalizacji klientów korzystających z usług komórkowych w jego sieci. Teraz kompetencje w tym obszarze operator wzmocni dzięki porozumieniu zawartemu z INEĄ i dostępem do jej aktywów światłowodowych.

Konwergencja usług jako „must have” operatorów komórkowych

 Na rynku telekomunikacyjnym w Polsce nadal jednym z najważniejszych trendów jest konwergencja i wzajemne przenikanie się różnych segmentów rynku. Nie ma powodów by zakładać, że trend ten nie będzie jednym z głównych czynników kształtujących rynek również w kolejnych latach. Operatorzy będąc z jednej strony wyspecjalizowani w określonym rodzaju działalności, lecz z drugiej strony, czasem mimo relatywnie niewielkich sukces w krótkim terminie, poszukują możliwości rozwoju poza podstawowym obszarem. Umacnia się tylko sytuacja polegająca na tym, kiedy na rynku rywalizuje w zasadzie każdy z każdym, co pozostaje szczególnie widoczne w przypadku sprzedaży pakietów łączących usługi mobilne i stacjonarne, w tym głównie usługi dostępowe oparte o sieć optyczną. Taką strategię stosują już prawie wszystkie sieci komórkowe w Polsce – Orange (pakiety Orange Love), Grupa Cyfrowego Polsatu (pakiety smartDOM oraz smartFIRMA) oraz T-Mobile (pakiety Megenta 1 oraz Magenta Biznes 1). Niebawem do tego grona dołączy P4 – operator sieci Play, który w tym kwartale ma zacząć komercyjną sprzedaż stacjonarnego internetu światłowodowego na sieci Vectry.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *