Sztuczna Inteligencja wsparciem dla służby zdrowia

medycyna - lekarz

This post is also available in: English

Z danych NFZ wynika, że w 2019 r. polscy pacjenci aż 17 mln razy nie pojawili się, ani nie zrezygnowali z wizyty lekarskiej. Są to ogromne straty dla służby zdrowia. Jednym z rozwiązań ma być sztuczna inteligencja, która jest w stanie zmniejszyć ten problem siedmiokrotnie.

Cyfryzacja służby zdrowia

Pacjenci widmo stanowią coraz większy problem dla służby zdrowia. Jak podaje NFZ w 2019 r. aż 17 mln polskich pacjentów nie pojawiło się na wizycie lekarskiej, ani z niej nie zrezygnowało. Takie działania przynoszą milionowe straty zarówno dla publicznej jak i prywatnej służby zdrowia.  W jednej trzeciej przypadków (31%) głównym powodem nieuczestniczenia w konsultacjach było zapominanie o niej. Jedna piąta uważa również, że do momentu wizyty lekarskiej, sama wyleczyła się z dolegliwości.

Rozwiązaniem na pacjentów widmo, może być sztuczna inteligencja, a konkretnie rozwiązanie Voicebot Wandlee. System automatycznie wykonuje połącznia do pacjentów, a następnie  zbiera potwierdzenia lub rezygnację z planowanej wizyty lekarskiej. W przypadku tych drugich AI automatycznie usuwa konsultację i umożliwia kolejnym osobom zapisanie się na wolny termin.

Igor Sawczuk, CEO i współwłaściciel Wandlee podkreśla, że ,,W ciągu dwóch dni aż 10 proc. wizyt zostało odwołanych i automatycznie przeznaczonych do ponownej rezerwacji, a co za tym idzie No-Show zmalał aż 7-krotnie (…) Voicebot podjął trzy próby dodzwonienia się do pacjenta. Za pierwszym razem dodzwonił się do ponad 60 proc. z nich, a w efekcie końcowym do 93 proc. pacjentów. Już jeden dzień działania Voicebota uchronił placówkę przed utratą prawie 3 tys. zł. W skali miesiąca to ponad 60 tys. zł zredukowanych kosztów w przypadku zaledwie jednej placówki medycznej”.

Tylko jedna czwarta umawia się na wizytę lekarską za pomocą internetu

Rozwiązanie Voicebot, ma również inne zastosowania. W przypadku odwołania wizyty, można dodać opcję automatycznego przełożenia jej na inny termin. Do infolinii można także dodać możliwość automatycznego zapisania się na wybraną wizytę lub odwołania już istniejącej.

Voicebot głównie skupia się na zarządzaniu infolinią danej placówki medycznej. Z danych NFZ, wynika, że Polacy zdecydowanie preferują telefoniczną formę kontaktu (67%) w przypadku umawiania się na wizyty lekarskie. Tylko 24% pacjentów robi to za pomocą strony internetowej, a bezpośrednie wizyty na konsultacje lekarskie należą już do przeszłości. Według NFZ tylko 3% pacjentów preferuje tę metodę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *