Sztuczna inteligencja będzie kontrolować firmę już za 5 lat

Dane-AI

This post is also available in: English

W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja weszła do świadomości każdej branży i zdaniem liderów sektora produkcyjnego przed końcem obecnej dekady dojdzie do sytuacji, w której fabryki mogą zarządzać swoją produkcją jedynie za pomocą sztucznej inteligencji. – tak wynika z badania Siemens – Next-Gen Industrial AI. Firmy korzystające już z tej technologii odczuwają jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Sztuczna Inteligencja żyje z danych

54% menedżerów biorących udział w badaniu Siemens uważa, że projekt dotyczący stworzenia w pełni zautomatyzowanych inteligentnych fabryk może zostać zrealizowany w ciągu najbliższych pięciu lat. Zdaniem Tomasza Zająca, Dyrektora ds. Rozwoju ze spółki BPSC, już dziś w wielu obszarach pojawiają się algorytmy, jednak w większości przypadków ich działanie często jest wyłącznie punktowe. To tylko kwestia czasu, zanim zostaną rozszerzone na nowsze i większe obszary. Potwierdzają to wyniki badania, w których to 44% przedstawiciele kadry zarządczej uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat systemy oparte na sztucznej inteligencji będą sterować pracą maszyn, robotów i całych linii produkcyjnych.

Pewne elementy AI są już dziś wykorzystywane z powodzeniem w niektórych branżach gospodarczych. Takim przykładem jest predykcyjne utrzymanie ruchu stosowane w automotive np. na wydziałach spawalniczych fabryki BMW. Zdaniem Tomasza Zająca ,,W tym zakładzie niemieckiego producenta sztuczna inteligencja z pomocą czujników monitoruje stan elektrod spawalniczych. Algorytmy SI zasilane wieloma danymi historycznymi są w stanie skutecznie określić czas wymiany elektrod, minimalizując nieplanowane przestoje oraz maksymalizując długość ich użytkowania. Wcześniej pracownik manualnie sprawdzał ich stan, co niejednokrotnie prowadziło do długich i kosztownych przestojów związanych z nagłą potrzebą ich wymiany”.

Aby jednak w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, należy podać odpowiednią ilość danych. Jak czytamy w raporcie źródeł informacji jest wiele, ale w najbliższej przyszłości cztery będą cieszyć się największą popularnością: informacje pochodzące od producentów maszyn i robotów (71%), dane wewnętrze firmy (70%), informacje pochodzące od dostawców (70%) oraz dane od klientów (68%).

Największe korzyści z AI

Ponad połowa (55%) firm biorących udział w badaniu firmy Simens, oraz jednocześnie wykorzystująca rozwiązania sztucznej inteligencji w swojej organizacji dostrzega korzyści płynące z wdrożenia AI. W co trzecim przedsiębiorstwie udało się zautomatyzować i ulepszyć kontrolę jakości. Podobny odsetek (32%) poprawił funkcjonowanie parku maszynowego, dzięki czemu udało się zautomatyzować i zoptymalizować procesy produkcyjne. Natomiast u 30% przedsiębiorstw produkcyjnych sztuczna inteligencja pozwoliła znacznie zredukować liczbę awarii i przestojów maszyn.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *