Sytuacja pracowników IT w czasie pandemii

praca-komputer-java

This post is also available in: English

Pomimo pandemii, na polskim rynku wciąż rośnie wynagrodzenia pracowników IT. Obecna sytuacja nie ma również negatywnego wpływu na liczbę ofert pracy – tak wynika z ostatnich badań ManpowerGroup i Hrlink oraz analiz No Fluff Jobs.

 65% więcej ofert pracy w IT

Covid-19 pobudza firmy do szybkiego działania na nowe sposoby, a odporność systemów jest testowana jak nigdy dotąd. Pierwsze miesiące pandemii odbiły się mocno na rynku pracy w Polsce. Wiele organizacji z określonych sektorów zmniejszyło liczbę miejsc pracy, aby uniknąć negatywnych skutków lockdownu. Według ostatniego badania ManpowerGroup i Hrlink sytuacja w branży IT wygląda zupełnie inaczej. Porównując liczbę ofert pracy z okresu styczeń – lipiec 2020 r. z analogicznym okresem 2019 r., liczba ofert pracy w sektorze IT zwiększyła się o 65%. Największy skok siegający 104% odnotowano w I kw. 2020 r. Według badania liczba zwiększonych ogłoszeń, może być spowodowana wykorzystywaniem większej ilości dostępnych kanałów komunikacji, nawet pomimo mniejszej liczby prowadzonych rekrutacji.

Blisko połowa pracowników (48%) ze wszystkich badanych branż jest gotowa zmienić prace w czasie pandemii, pod warunkiem otrzymania wyższego wynagrodzenie. 18% badanych jako warunek zmiany wskazuje lepsze możliwości rozwoju zawodowego, a 7% – propozycję ciekawszych obowiązków. Głównym powodem do pozostania w dotychczasowym miejscu pracy jest aspekt finansowy. 46% respondentów deklaruje, że nie złoży wymówienia, jeśli pracodawca zaoferuje warunki finansowe. Dla co dziesiątego badanego ważna jest również poprawa relacji z przełożonym i atmosfery w zespole.

Rośnie średnie wynagrodzenie

Według analiz firmy No Fluff Jobs, dotyczących średniego poziomu płac w branży IT, w czasie pandemii wynagrodzenie w przypadku umowy B2B zwiększyło się z 10 tys. zł w 2019 r. do 12 tys. zł w 2020 r. W tym czasie mediana pensji wzrosła o 10% osiągając poziom 17,6 tys. zł. W przypadku umów o pracę oferowane wynagrodzenie wynosiło od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto i było kilka procent wyższe niż w 2019 r.

Największy wzrost wynagrodzeń w czasie pandemii otrzymali pracownicy z tzw. “Midów ”. W poprzednim roku mogli liczyć na wynagrodzenia na poziomie 8-13 tys. zł, obecnie między 9 a 14 tys. zł. Pensia pracowników z mniejszym doświadczeniem, czyli tzw. Juniorzy mieści się między 4 a 7 tys. zł na B2B, a na umowie o pracę od 4 do 6,3 tys. zł brutto. Seniorom proponowane są najwyższe wynagrodzenia – od 15 do nawet 20 tys. zł na B2B oraz 13-18 tys. zł brutto na umowach o pracę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *