Światłowód w co drugim gospodarstwie domowym

internet-swiatlowod

This post is also available in: English

Prognozy rynkowe dotyczące dostępu do sieci światłowodowej w latach 2020-2026 wskazują, że do końca prognozowanego okresu liczba abonentów z dostępem FTTH/B przekroczy poziom 200 mln. W tym okresie Polska zaliczy wzrost na poziomie 134% wzrost.

11,5 mln łączy światłowodowych do 2026 r.

Światłowód to przyszłość komunikacji na wielu płaszczyznach, a dostęp do niego w krajach europejskich ma być coraz powszechniejszy. Najnowsze prognozy rynkowe na lata 2020-2026 przygotowane przez firmę badawczą IDATE dla FTTH Council Europe wskazują, że do końca prognozowanego okresu w zasięgu łączy FTTH/B będzie 73,3% gospodarstw domowych w Unii i Wielkiej Brytanii (EU27+1), o 30 p.p. więcej niż w 2019 r. Wszystkie prognozy zostały ujawnione podczas wirtualnej konferencji FTTH, wraz z aktualizacją flashowej Panoramy Rynku FTTH 2020.

Patrząc na sytuacje w Polsce, zdaniem IDATE dla FTTH Council Europe, wzrost między 2019 r., a 2026 r. prognozowany jest na poziomie 134%. Liczba abonentów z dostępem do światłowodu ma sięgnąć w tym roku 2,5 mln. Natomiast w 2026 r. w Polsce będzie ich około 7,3 mln. Do końca prognozowanego okresu w Polsce będzie 11,5 mln łączy FTTH/B.

Z kolei największe wzrosty zasięgu światłowodowych sieci dostępowych oczekiwane są w Niemczech 730%), Wielkiej Brytanii (548%) oraz we Włoszech (218%). W 2026r. W 27 krajach UE i Wielkiej Brytanii liczba gospodarstw domowych posiadających dostęp do sieci FTTH/B osiągnie poziom około 202 mln, w porównaniu z 26,2 mln w 2012 r. W rankingach krajowych przewiduje się, że Rosja będzie nadal liderem pod względem liczby gospodarstw z dostępem do FTTH/B.

Pandemia wzmocniła trend

Zdaniem firmy IDATE dla FTTH Council Europe pandemia Covid-19 nie jest głównym powodem trendu rozbudowy sieci światłowodowej w Europie, lecz jego pewnym wzmocnieniem. Obecna sytuacja doprowadziła do większego ruchu danych i nowych wymagań dotyczących łączy szerokopasmowych.  Kryzys związany z pandemią uwypuklił również przepaść cyfrową w związku z pracą zdalną.  Dlatego dodatkowe środki przeznaczone na infrastrukturę światłowodową przez podmioty odpowiedzialne za jej wdrażanie w danym regionie mogą być kluczowe dla przyszłości funkcjonowania wielu podmiotów na rynku.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *