Sukces polskiej gospodarki cyfrowej

digitalizacja-komputery-cyfryzacja

This post is also available in: English

W wyniku epidemii rola cyfryzacji w polskiej gospodarce wciąż rośnie, dzięki czemu Polska ma szansę na uplasowanie się w czołówce największych gospodarek cyfrowych w Europie. Aby tego dokonać, należy wesprzeć infrastrukturę cyfrową, co może stać się problematyczne z powodu wystąpienia potencjalnej luki kapitałowej.

Rola cyfryzacji w polskiej gospodarce

Cyfryzacja stała się czynnikiem pobudzającym rozwój polskiej gospodarki. Co więcej, ma ogromne predyspozycje, aby zostać najważniejszym elementem polityki gospodarczej, nawet istotniejszym niż innowacyjność. Powodem tego jest przede wszystkim znaczny wpływ cyfryzacji na wzrost wydajności firm z różnych działów gospodarki oraz wspieranie przez nią procesów globalizacyjnych.

Dzięki mocnemu zapleczu informatycznemu, Polska ma szansę uplasować się w czołówce największych gospodarek cyfrowych w Europie. Aby tego dokonać, należy skupić się na wsparciu rozwoju infrastruktury cyfrowej, w tym wprowadzeniu regulacji przyspieszających transformację gospodarki w gospodarkę cyfrową.

Kryzys COVID-19 i wprowadzony lockdown stały się swoistymi czynnikami napędzającymi proces digitalizacji przedsiębiorstw w większości branż polskiej gospodarki. Szczególne jednak ruchy w tym zakresie widać na poziomie edukacji, medycyny, pracy zdalnej, handlu i rynku e-commerce czy branży finansowej. Kapitalnego znaczenia w tym kontekście nabierają rozwiązania chmurowe oraz rozwój usług cyfrowych.

Wpływ epidemii na rodzaje środków finansowania

W wyniku epidemii coraz więcej dotychczasowych inwestorów skupia się na stabilizacji własnych biznesów, co może doprowadzić do zmniejszenia dostępności kapitału na rynkach prywatnych. Oprócz tego, zauważalna jest znaczna relokacja kapitału globalnego z gospodarek tradycyjnych do gospodarki cyfrowej na rynkach kapitałowych. Podobnie jak w przypadku kryzysu z 2008 r., głównym beneficjentem zmian wywołanych przez lockdown jest ponownie gospodarka cyfrowa.

Aby zapobiec problemom związanym z potencjalna luką finansową, należy wesprzeć budowę infrastruktury dla wciąż rozwijających się championów cyfrowych – firm, które determinują stopień dojrzałości gospodarki cyfrowej. Można tego dokonać dzięki gwarancjom i preferencyjnym kredytom dla spółek o silnej agendzie cyfrowej, a także za pomocą funduszy wzrostowych i private equity inwestujących w gospodarkę cyfrową w Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *