Stereotyp programisty

komputer-programowanie

This post is also available in: English

Istnieje pewne przekonanie, że programiści mają świetne życie, ponieważ przy niewielkim nakładzie pracy zarabiają ogromne pieniądze. Portal pracy Just Join IT przeprowadził badanie, w którym postanowił pokazać kim jest tak naprawdę statystyczny programista, równocześnie obalając pewne stereotypy technologicznego geeka.

Rzeczywistość

Dla osób niezwiązanych z branżą IT, praca programisty kojarzy się z nudnym, monotonnym wpisywaniem kodów. Jednak jak wynika z Antybadania  przeprowadzonego przez Just Join IT, w opinii samych programistów, 76% z nich przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Kolejną kwestią jest to, że wielu z nas uważa, że aby zostać programistą trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę nabytą przez lata nauki w tym zawodzie. Wyniki badania dają zupełnie inny obraz. Trzech na pięciu programistów swoje pierwsze kroki z programowaniem stawiała samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczęło przygodę z programowaniem na studiach. Również dla 44% badanych w Polsce programowanie to nie tylko praca, ale również możliwość rozwoju poprzez tworzenie własnych projektów.

Obalanie mitów

Dalsza część badania dotyczyła kwestii prywatnych. W opinii społecznej istnieje dość powszechny stereotyp, w którym programistów określa się jako osoby mieszkające z rodzicami. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Według badania tylko 16% pracowników IT mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – aż 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. 57% programistów traktuje programowanie wyłącznie jako pracę, nad która spędzają od 6 do 8 godzin dziennie. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%), a 43% regularnie uprawia sport.

“W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać.” – komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT.

Antybadanie 2020 przeprowadzone zostało przez portal rekrutacyjny Just Join IT na grupie 5 649 programistów.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *