Orange otwiera nowe data center

This post is also available in: English

11 października 2021 roku Orange oficjalnie uruchomił nowy obiekt data center – Warsaw Data Hub. Cała inwestycja charakteryzuje się nowoczesnością, bezpieczeństwem i ekologią, a projekt jest zgodny z europejską normą PN-EN 50600 klasa 3.

1 600 m2 powierzchni kolokacyjnej

Projekt, nazwany Warsaw Data Hub, to najnowsza inwestycja firmy Orange, docelowo kluczowy obiekt w Polsce. Centrum danych dysponuje całkowitą powierzchnią 6 700 m2, z czego Warsaw Data Hub ma zagwarantować 1 600 m2 powierzchni kolokacyjnej. Infrastruktura to z kolei 4 niezależne komory serwerowe, która każda dysponuje 400 m2.

Istotną częścią całej inwestycji Orange, jest spełnienie standardów europejskiej normy PN-EN 50600 klasy 3. Jej pierwszy etap, Warsaw Data Hub z powodzeniem przeszedł już w kwietniu br. Wyróżnienie potwierdza, że zaprojektowane rozwiązania w obiekcie gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych praktycznie bez żadnych przerw.

Nowy ośrodek przetwarzania danych Orange Polska znajduję się w gminie Leszno, zaledwie 22 km od centrum Warszawy. Jak zaznacza sam operator, lokalizacja obiektu to jeden z atutów całej inwestycji, Warsaw Data Hub mieści się przy drodze krajowej DK 7 oraz 6 km od węzła S8. Oznacza to, że dojazd z kraju od strony południowej i zachodniej pozwala całkowicie ominąć miasto.

Główne filary

Jednym z głównych filarów obiektu Orange jest bezpieczeństwo. Data center jest zlokalizowane na obrzeżach aglomeracji warszawskiej, a więc z dala od budynków przemysłowych, ciągów komunikacyjnych oraz terenów zalewowych. Sama infrastruktura składa się z niezależnych systemów zasilania energetycznego i podtrzymania, wyposażonych dodatkowo w wentylacje, klimatyzacje precyzyjną oraz systemy gaszenia gazem. Z kolei o bezpieczeństwo zasobów klientów Warsaw Data Hub, będzie dbał zespół CERT Orange.

Nowe data center charakteryzuję również niezawodność zasobów przetwarzanych w data center (SLA na poziomie 99,982%). Gwarantują ja m.in. budowa drugiego, zapasowego data center oraz dedykowana sieć transmisji danych.

Autorzy projektu nie zapomnieli również o ekologii. Na terenie obiektu powstała farma solarów o mocy 0,5 MW. Odpowiada to zapotrzebowaniu całkowitego zasilania połowy jednej z komór serwerowych. Dzięki temu rocznie do atmosfery nie zostanie wyemitowanych ok. 5 tys. ton CO2.

Więcej informacji na temat rynku data center w Polsce możesz znaleźć w naszym najnowszym raporcie ,,Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Podobne wpisy