Startuje e-Urząd Skarbowy

laptop

This post is also available in: English

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa ogłosiły uruchomienie internetowego e-Urzędu Skarbowego. Nowy portal ma zagwarantować możliwość załatwiania spraw podatkowych bez konieczności wychodzenia z domu.

Przede wszystkim wygoda

e-Urząd Skarbowy to projekt skierowany do podatników, który oficjalnie wystartował 1 lutego 2021 roku.  Za pośrednictwem platformy wybrane  grupy zyskają możliwość załatwiania spraw podatkowych bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. Ministerstwo Finansów podkreśla, że dostępne usługi na platformie będą udostępniane etapami, a prace nad jej rozwojem mają zakończyć się do końca września 2022 r. Obecnie z e-urzędu mogą korzystać podatnicy, płatnicy, pełnomocnicy, komornicy i notariusze. Jednak podobnie jak w przypadku dostępności usług, w perspektywie czasu będą dodawane kolejne grupy. Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 102 mln zł, w tym dofinansowanie UE ok. 86 mln zł.

Wraz z startem e-Urzędu Skarbowego podatnicy zyskali możliwość wygodnego i kompleksowego załatwiania spraw podatkowych, do których nie jest wymagany podpis elektroniczny. Platforma zawiera dane z różnych systemów KAS, dzięki którym uzyskamy dostęp do bieżących informacji o stanie rozliczeń, statusie spraw i złożonych dokumentach. Dodatkowo każdy podatek będzie mógł zostać opłacony bezpośrednio w systemie.

Dostępne usługi

Na początku, czyli od 1 lutego 2021 r. e-Urząd Skarbowy będzie oferował następujące funkcję: Dostęp do swoich danych podatkowych, Integrację z usługą Twój e-PIT, Informację o nałożonych mandatach, Dostęp do aplikacji e-mikrofirma, Możliwość płatności online, Możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism.

W dalszych etapach planowane jest udostępnienie: e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-TOLL, usługi dla notariuszy i komorników sądowych, usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw.

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *